europejskie forum rolników 2025

Targi mleczarstwa w Paryżu

26 września 2002

Wczoraj w Paryżu rozpoczęły się światowe targi mleczarstwa Congrilat 2002 pod hasłem "Przyjemność i różnorodność".

Francja jest organizatorem targów po raz czwarty w ich historii. Jest też czwartym na świecie producentem mleka, drugim – serów, co piąty francuski rolnik zajmuje się hodowlą bydła mlecznego.

Mleko jest jednym z najbardziej popularnych produktów rolnych. Konsumpcja mleka na świecie rośnie o 2 procent rocznie. Produkcja również nieustannie wzrasta, ale nieco wolniej niż populacja ludzkości, czyli od 1 do 1,8 procent rocznie.

 Prym w produkcji wiodą Indie (dostarczają głównie śmietankę), USA, Niemcy i Francja. W Indiach produkcję mleczarską potraktowano jako instrument rozwoju ekonomicznego w latach 70, gdy wprowadzono tam program "Operacja Obfitość".

W Polsce nadal najbardziej popularnym produktem mleczarskim jest mleko i śmietana. Konsumpcją tych rarytasów chwali się około 90 procent badanych. Są jednak powoli wypierane przez napoje mleczne, jogurty i kefiry. W porównaniu z 1998 rokiem pijemy dziś mniej jogurtów typu bio (spadek z 25,5 proc. do 18,3), natomiast więcej jogurtów z ziarnami zbóż ( wzrost z 14 do 19 proc.).

Spada w Polsce również  spożycie tłuszczy bazujących na mleku: masła (z 72,4 proc. w 1998 r. do 67,7 proc.) oraz popularnych miksów (z 44 do 42 proc.). Mniej jemy też popularnych w latach 70. i 80. serków homogenizowanych i serów białych twarogowych. Nie zmienia się za to spożycie serów żółtych i topionych.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę