OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Szok sektora mleczarskiego po wejściu do UE

30 września 2002

Polski sektor mleczarski przeżyje szok po wejściu do UE. Polska będzie musiała zamknąć 76 z 405 mleczarni, bo zakłady te nie zdołają dostosować się do higienicznych norm produkcji mleka.

Warszawa chciała, by mleczarnie mogły do 2006 roku produkować nabiał z mleka spełniającego unijne standardy oraz z mleka poniżej norm, w którym jest zbyt dużo bakterii. Linie produkcyjne, gdzie wyrabiano nabiał z gorszego surowca, byłyby dezynfekowane, tak by mogły wytwarzać produkty zgodne z normami UE i nadające się na eksport.

Unia nie może jednak zaakceptować tej prośby, bo – jak napisano w raporcie – nie da się zagwarantować wiarygodnych i powszechnych kontroli sanitarnych. Według Komisji Europejskiej proponowany przez Polskę system segregacji mleka mógłby działać w jedynie niewielkiej liczbie ściśle określonych zakładów.

Walka toczy się o przyszłość sektora mleczarskiego w kilku województwach, głównie w Małopolsce. Tam tylko niewielki procent dostarczanego mleka spełnia normy UE. Po wprowadzeniu restrykcyjnych norm, część zakładów upadnie albo będzie mogła sprzedawać wyłącznie na rynku lokalnym.

To bardzo niekorzystne dla nas stanowisko – tak informacje zdobyte przez RMF skomentował Piotr Kołodziej, główny lekarz weterynarii kraju. Jego zdaniem o wiele trudniej będzie teraz negocjować z państwami Unii niż z Komisją Europejską.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę