europejskie forum rolników 2025

Szanse i zagrożenia mleczarstwa w konkurencji z UE

27 października 2003

Niskie ceny produktów i produkcji, a także rosnące spożycie przetworów mlecznych, to niektóre szanse polskiego mleczarstwa w konkurencji na rynku Unii Europejskiej – uważają specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), którzy przeprowadzili analizę na ten temat.

O szansach i zagrożeniach polskiego mleczarstwa w UE rozmawiali uczestnicy zakończonego w niedzielę w Rajgrodzie (podlaskie) Ogólnopolskiego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Forum było elementem mleczarskiej kampanii informacyjnej na Podlasiu. Patronuje jej marszałek województwa podlaskiego. Ten region słynie z produkcji mleka, działają tu wiodące w kraju spółdzielnie mleczarskie.

Według prof. Jadwigi Seremak-Bulge z Zakładu Badań Rynkowych IERGiŻ, która przedstawiła w Rajgrodzie analizę o szansach i zagrożeniach dla mleczarstwa wynikających z integracji z Unią, podstawowe zagrożenia dla polskich mleczarni i przemysłu mleczarskiego to wciąż jeszcze niska jakość surowca, zbyt mała ilość gospodarstw, rozdrobnienie mleczarstwa, niska wydajność krów, niedostateczny marketing produktów oraz niska rentowność produkcji i przetwórstwa mleka.

– Największą szansą rozwoju polskiego mleczarstwa jest włączenie Polski do jednolitego rynku europejskiego i swobodny dostęp do dużego rynku zbytu zamożnych i wymagających konsumentów. Niższe niż w UE ceny praktycznie wszystkich artykułów mleczarskich pozwalają oczekiwać zwiększonych możliwości eksportowych przede wszystkim do krajów członkowskich – uważa Seremak-Bulge.

Z analizy wynika też, że wynegocjowana w Kopenhadze kwota mleczna, czyli limit produkcji mleka dla Polski (łącznie to 9,380 mln ton), jest zagrożeniem dla mleczarstwa.

Utrzymanie kwot mlecznych do 2014-2015 roku i bardzo powolny ich wzrost będzie prawdopodobnie przyczyną, że pomimo istniejących różnic cen produktów mlecznych, polskie produkty w stosunkowo krótkim czasie przestaną być konkurencyjne cenowo. Stopniowo eksport będzie zastępowany zwiększającym się importem – mówiła Seremak-Bulge.

Uczestnicy forum podkreślali, że największym problemem jest brak środków na inwestycje zarówno w gospodarstwach jak i w mleczarniach. Z danych doradcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prof. Andrzeja Babuchowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że z programu pomocowego SAPARD skorzystało najwięcej mleczarni w Mazowieckiem, Wielkopolsce i na Podlasiu. Tam zrealizowano najwięcej inwestycji, głównie w nowe technologie, odbiór i transport mleka, budynki.

W inwestycjach w nowe linie technologiczne zdecydowanie przodują podlaskie mleczarnie. Największe inwestycje ze środków SAPARD w ochronę środowiska w mleczarniach mają miejsce na Mazowszu. W Wielkopolsce kupuje się najwięcej urządzeń do pakowania produktów. Aż 40 proc. wszystkich wniosków o środki z SAPARD dotyczy dostosowania mleczarń do wymogów UE.

Doświadczenie programu SAPARD wskazuje wyraźnie, że podstawowymi przeszkodami utrudniającymi teraz absorpcję tego programu są: trudna sytuacja finansowa potencjalnych beneficjentów, stosowana w programie zasada refundacji czyli zwrotu środków po zakończeniu inwestycji, wysokie koszty i trudności w uzyskaniu kredytów pomocowych – ocenił Babuchowski.

W Polsce jest obecnie 412 zakładów zajmujących się przetwórstwem mleka. Około połowa z nich do 1 maja 2004 roku ma spełniać wymogi unijne. Wymogi Unii w zakresie weterynarii o warunkach pozyskiwania i przechowywania mleka spełnia obecnie także tylko ok. 5 proc.(ok. 17 tys.) polskich gospodarstw produkujących mleko.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę