W dniach 26-27 sierpnia podsekretarz stanu Zofia Szalczyk uczestniczyła w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię, Słowenię i Austrię, zorganizowanym w Czeskich Budziejowicach przez Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej.
Spotkanie poświęcone było następującym tematom: nadużycia w łańcuchu żywnościowym, sytuacja na rynku mleka, metody pielęgnacji gleby ze szczególnym uwzględnieniem polepszenia jej jakości, zapobieganiu erozji i zwiększeniu retencji.
W punkcie dotyczącym nadużyć w łańcuchu żywnościowym ministrowie omówili najpoważniejsze i najczęściej występujące oszustwa, metody walki z nadużyciami, sposoby poprawy współpracy transgranicznej między organami kontrolnymi. Państwa uczestniczące w spotkaniu wskazały na potrzebę przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych na poziomie UE, wprowadzających definicje oszustwa i katalogu niedozwolonych praktyk. Delegacje wiążą duże nadzieje z pracami nad budową systemu IT na poziomie UE (system AAC – Administrative Assistance and Cooperation) mającego za zadanie ułatwienie wymiany informacji pomiędzy organami kontrolnymi państw członkowskich.
Kolejnym tematem była obecna trudna sytuacja na rynku mleka. Prawie wszystkie państwa uczestniczące w spotkaniu informowały o spadku cen na rynku mleka o ok. 20%-30% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wskazywały na konieczność wprowadzenia środków stabilizujących rynek mleka i rekompensujących straty ponoszone przez producentów, mając nadzieję na podjęcie konkretnych decyzji w tej kwestii w czasie najbliższego spotkania Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE 7 września br. w Brukseli.
Przewodniczący spotkania Marian Jurecka minister rolnictwa Republiki Czeskiej, jako przedstawiciel kraju pełniącego obecnie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, zobowiązał się do wywierania dalszej presji na Komisję Europejską, jak również do ponownego zaapelowania o podjęcie przez Brukselę konkretnych kroków.
Polska podtrzymała swoje dotychczasowe stanowisko mówiące o konieczności wprowadzenia nadzwyczajnego wsparcia w celu zrekompensowania strat dochodów producentom mleka na podstawie art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 (zastosowanej w przypadku przyznania wsparcia dla krajów bałtyckich), najbardziej dotkniętym skutkami rosyjskiego embarga; podwyższenia poziomu cen interwencyjnych dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku; tymczasowego wprowadzenia refundacji wywozowych do mleka i przetworów mlecznych, jak również zwiększenia katalogu produktów w ramach programów szkolnych.
Dodatkowo wiceminister Zofia Szalczyk poinformowała o bardzo trudnej sytuacji w polskim rolnictwie spowodowanej długotrwałą suszą.
Dyskusja w ostatnim punkcie dotyczyła krajowych i unijnych instrumentów służących zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami gleby, poprawie jakości, ochronie przed erozją i zwiększaniu retencji.
W drugim dniu pobytu w Czeskich Budziejowicach delegacje wzięły udział w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Targów Rolnych Ziemia Żywicielka.
6161912
1