Ryki (SM): Idziemy w stronę innowacyjnych technologii w serwatce
21 października 2015
– Trzeba przede wszystkim pamiętać, że serwatka jest traktowana jako substytut mleka w proszku mówi Grzegorz Kapusta, Wiceprezes w Ryki (SM). – Jest szczególnie polecana tam, gdzie można zastąpić nią droższe mleko w proszku.
Stosowanie serwatki w produktach spożywczych ogranicza zawartość soli mineralnych – nadają one artykułom bardziej słonawy smak. W związku z tym, stosując proszek serwatkowy, dodaje się go do takiej granicy, aby nie zepsuć esencji. Bardzo ważnymi składnikami serwatki są wysokiej jakości białka serwatkowe i laktoza. Białka serwatkowe wykorzystywane są w wielu produktach spożywczych – jogurtach i twarożkach – nadając im łagodny smak. Wyodrębniona z serwatki, oczyszczona laktoza coraz częściej stanowi cenny materiał w farmacji – dodaje nasz rozmówca.
– Myślę, że liczba produktów serwatkowych wcale nie jest niewielka, tylko nie do końca przeciętny konsument zdaje sobie sprawę w ilu produktach serwatka występuje i ma trwałe zastosowanie.
– Uważam, że na rynku polskim czeka nas ogromna zmiana jeżeli chodzi o serwatkę. Dotychczas dominowała u nas serwatka słodka prosta. Dopiero z pewnym opóźnieniem na rynek weszła serwatka kwaśna w proszku. Obecnie zarówno dostęp do środków UE, jak i potrzeby rynku, idą w kierunku innowacyjnych technologii. Mamy już w kraju kilka instalacji produkujących białka serwatkowe. Myślę, że coraz więcej zakładów będzie decydować się na produkcję coraz to ciekawszych produktów powstających z rozkładu serwatki. Programy wsparcia ze środków unijnych powinny przyspieszyć ten proces – wyjaśnia Grzegorz Kapusta, Wiceprezes w Ryki (SM).
Na tę chwilę nie wytwarzamy produktów z dodatkiem białek serwatkowych – dodaje nasz rozmówca.