Właściciele gospodarstw muszą przed wejściem do UE dopilnować formalności.
Każdy rolnik, który w okresie od 1 kwietnia 2002 do 31 marca 2003 oddał mleko do mleczarni, powinien uzyskać stosowne zaświadczenie, będące podstawą do naliczenia kwoty mlecznej. Konieczny jest też dokument potwierdzający prowadzenie gospodarstwa, a taki można uzyskać w gminie. Wszystko to będzie potrzebne do złożenia wniosku w Agencji Rynku Rolnego. Formularze można pobrać albo w agencji, albo w ośrodkach doradztwa rolniczego. - My pomagamy rolnikowi sporządzić wniosek, w oparciu o który zostanie mu przyznana kwota mleczna. Rolnik, który tego nie dopilnuje, nie otrzyma takiej kwoty. Jest to równoznaczne z tym, że nie będzie mógł sprzedać ani litra mleka do zakładu skupowego. Niedopełnienie tej formalności jest nieodwracalne. To jest jedna, historyczna szansa - mówi Teresa Hamulecka, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przeworsku.
Mleczarnie z reguły same dbają o to, by wydać rolnikowi takie zaświadczenie, jednak nie wszędzie się tak dzieje. Dlatego warto samemu zadbać o swój interes. Kwota mleczna przypisana będzie do konkretnego gospodarstwa, ale będzie też możliwość sprzedaży i zakupu, a nawet dzierżawy tychże kwot.
Obok hurtowej, będzie jeszcze tzw. sprzedaż bezpośrednia, z ominięciem skupu. To szansa dla tych rolników, którzy nie oddawali w ubiegłym roku mleka do mleczarni. Aby funkcjonować na tym rynku, trzeba spełnić szereg warunków weterynaryjnych i sanitarnych. Potrzebne będą ponadto kwoty sprzedaży bezpośredniej. Wniosek o taką kwotę należy złożyć w Agencji Rynku Rolnego do 30 października. Będzie ona przyznana w oparciu o liczbę krów i średnią wydajność w skali kraju. - Jest dużo takich rolników, którzy nie oddawali mleka do mleczarni, więc nie dostaną kwoty mlecznej. Oni mogą się jednak ubiegać o kwotę bezpośrednią. Warto się o nią postarać także dlatego, że być może w pewnym momencie zostanie ona zamieniona na kwotę hurtową - przekonuje Teresa Hamulecka. To także jest jedyna okazja, a zrezygnować ze sprzedaży można zawsze.
Inną sprawą jest kwestia dopłat bezpośrednich. Tu jest trochę więcej czasu. - Wnioski będzie się składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na początku przyszłego roku. Od października podejmujemy szeroką akcję informacyjno-edukacyjną. W powiecie przeworskim w każdym sołectwie będziemy rozmawiać na ten temat z rolnikami - mówi kierowniczka PZDR w Przeworsku. Warto jednak już teraz zadbać choćby o uregulowanie spraw własności. W przypadku dopłat bezpośrednich trzeba dokładnie udokumentować własność bądź dzierżawę gruntu. - Tu, na Podkarpaciu jest z tym bardzo źle. Grunty stoją jeszcze na dziadków czy pradziadków - informuje Teresa Hamulecka
Rolniku!
Jeśli chcesz sprzedawać mleko do mleczarni -
do 30
października musisz złożyć wniosek o "kwoty mleczne" w Agencji Rynku Rolnego.
Wniosek powinien być wzbogacony o zaświadczenie z mleczarni oraz dokument
poświadczający prowadzenie gospodarstwa. Pamiętaj, zaświadczenie takie masz
prawo otrzymać BEZPŁATNIE!
Jeśli chcesz sprzedawać mleko bezpośrednio
odbiorcy -
do 30 października musisz złożyć wniosek o "kwoty sprzedaży
bezpośredniej" w Agencji Rynku Rolnego. Do tego wniosku też należy dołączyć
dokument potwierdzający prowadzenie gospodarstwa.
Jeśli chcesz w
przyszłości otrzymać dopłaty bezpośrednie -
już dziś zadbaj w urzędzie gminy
o sprawy własności gruntu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
będzie bardzo dokładnie sprawdzała tę kwestię. Możesz też już teraz wystąpić do
agencji o nadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa. Im wcześniej to
zrobisz, tym lepiej.