Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przemieszczenie trawieńca

1 grudnia 2001

PRZYCZYNY
Lewostronne przemieszczenie trawieńca występuje najczęściej w krótkim czasie po porodzie i spowodowane jest prawdopodobnie przesunięciem się żwacza na miejsce opróżnionej w czasie porodu macicy i odsunięciem na lewo, hypotonicznego w tym okresie, trawieńca przez brzuszny worek żwacza. Prawostronne przemieszczenie żołądka właściwego występuje w okresie kilku tygodni po porodzie, często w okresie szczytowej laktacji. Krowy żywione są w tym czasie dużą ilością pasz treściwych, powodujących wzdęcia i zaburzenia pH treści trawieńca oraz atonię tego narządu. Wypełniony gazami trawieniec unosi się do górnej części jamy brzusznej. Przy znacznym przemieszczeniu dochodzi do skrętu.

OBJAWY KLINICZNE
Zmniejszony apetyt, przy przemieszczeniu prawostronnym i skręcie brak apetytu. Uwypuklenie dolnej części brzucha i odstawienie ostatnich żeber po stronie przemieszczenia. Obniżenie linii wypuku bębenkowego. Wysokie, dźwięczne tony w linii łączącej staw łokciowy z dołem głodowym. Badaniem rektalnym stwierdza się powiększony kulisty trawieniec po lewej lub po prawej stronie jamy brzusznej. Przy skręcie w krótkim czasie występują objawy morzyskowe i toksemiczne. Odwodnienie.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Powiększenie i przekrwienie trawieńca, przemieszczenie lewo- lub prawostronne, zmiany zapalne i martwicowe przy skręcie.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badanie pH płynnej treści uzyskanej z punkcji przemieszczonego trawieńca, ciała ketonowe w moczu, w surowicy hypochloremia i hypopotasemia.

LECZENIE
Przy lewostronnym przemieszczeniu trawieńca można próbować przetaczania przez grzbiet lub transport po nierównej drodze. Często po tych zabiegach dochodzi do repozycji. Podaje się środki łagodnie przeczyszczające i pobudzające motorykę przewodu pokarmowego – Rumetol 200 g. W przypadkach przemieszczeń prawostronnych i nie poddających się leczeniu zachowawczemu przemieszczeń lewostronnych należy zastosować zabieg chirurgiczny.

ZAPOBIEGANIE
Prawidłowe żywienie w okresie poporodowym, unikanie nadmiaru pasz treściwych.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę