Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu otrzymała na 10 lat, pierwsze w powiecie łowickim zintegrowane pozwolenie dotyczące instalacji do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich.
Obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego wynika z przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902) i wynika z obowiązku dostosowania prawodawstwa polskiego w zakresie ochrony środowiska do prawodawstwa UE.
Do ustawy Prawo ochrony środowiska zostały przetransponowane wymagania Dyrektywy IPPC (Integratet Pollution Prevention and Control - zintegrowane zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń) Rady UE 96/61/EC z 24 września 1996 r. w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń. Celem tej dyrektywy jest zapewnienie w krajach UE zintegrowanego podejścia do ochrony środowiska. Stanowi sposób na osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości.
Dyrektywa realizuje priorytet UE dla zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom, w celu zapewnienia większej równowagi pomiędzy działalnością człowieka oraz rozwojem społeczno-ekonomicznym z jednej strony, a zasobami i zdolnością przyrody do regeneracji, z drugiej strony. Istotnym instrumentem realizacji takiego podejścia do ochrony środowiska są pozwolenia zintegrowane.
Pozwolenie zintegrowane określa warunki funkcjonowania instalacji istotne z punktu widzenia ochrony środowiska i obejmuje wszystkie emisje zanieczyszczeń do środowiska, w celu zapewnienia optymalnej jego ochrony jako całości.
Instalacje wymagające pozwolenia zintegrowanego nie mogą powodować przekroczeń standardów emisji określonych w przepisach. Instalacje te powinny także spełniać wymagania ochrony środowiska wynikające z najlepszych dostępnych technik BAT (Best Available Technique). Jak poinformowano na w Starostwie Powiatowym w Łowiczu pozwolenie zintegrowane dla OSM w Łowiczu mogło być wydane, gdyż instalacja do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich spełnia wymagania najlepszej dostępnej techniki, a emisje z instalacji nie przekraczają standardów emisji określonych w przepisach.
Pozwolenie zintegrowane udzielone OSM w Łowiczu określa między innymi rodzaje i parametry instalacji oraz rodzaje prowadzonej działalności, wielkość emisji gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza, wielkości emisji hałasu wyznaczoną dopuszczalnymi poziomami hałasu poza zakładem, warunki poboru wód podziemnych, warunki wytwarzania i postępowania z odpadami, warunki wprowadzania wód opadowych i roztopowych do urządzeń kanalizacyjnych, oraz zakres i sposób monitorowania procesów technologicznych i oddziaływania na środowisko.