Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa jako jedyna z branży mlecznej znalazła się na liście 500 największych firm Europy Środkowej i Wschodniej dziennika „Rzeczpospolita”.
Na liście 500 najprężniejszych firm Europy Środkowej i Wschodniej sklasyfikowana została tylko jedna spółdzielnia mleczarska – grajewski MLEKPOL – na 444 pozycji z przychodami ze sprzedaży w wysokości 388,5 mln euro.
- Jest nam niezmiernie miło, iż jako jedyna firma z branży mlecznej znaleźliśmy się w tym zestawieniu – mówi Edmund Borawski prezes SM MLEKPOL. -Pozycja naszej spółdzielni to w głównej mierze zasługa rolników - producentów mleka dostarczających surowiec do naszej spółdzielni oraz pracowników. Zakłady mleczarskie borykają się obecnie z problemem pozyskiwania odpowiedniej ilości mleka do przerobu, bowiem popyt na wyroby mleczne cały czas wzrasta – dodaje prezes Borawski. – Fakt zaistnienia SM MLEKPOL na tak prestiżowej liście potwierdza pozycję naszej spółdzielni jako lidera polskiej branży mleczarskiej. Po tej informacji daje nam też pewność, że nasza pozycja jest także znacząca wśród firm w tej części Europy.
MLEKPOL to największa polska spółdzielnia mleczarska. Skupia ponad 12 tys. rolników- producentów mleka, zatrudnia ponad 1600 osób. Jest producentem znanych marek Łaciate i Milko oraz Białe, Mazurskie i Mrągowskie. Jest liderem produkcji mleka UHT, posiadając około 35% udziału w rynku tego mleka w kraju.
Lista Europa 500 powstała w wyniku współpracy dziennika "Rzeczpospolita" i światowej firmy doradczej Deloitte. Tegoroczna lista (oparta na danych za rok 2006) została poszerzona o kolejne kraje, jak też dodatkowo rynek usług finansowych. Firmy zostały sklasyfikowane według przychodów ze sprzedaży (w milionach euro) uzyskanych w 2006 r. lub w roku obrachunkowym kończącym się w 2006 r. Dane finansowe zostały przeliczone z walut ojczystych przedsiębiorstw na euro według średniego kursu w 2006 r. Spółki z czterech krajów: Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Albanii i Czarnogóry nie znalazły się na liście, gdyż żadna z nich nie uzyskała wystarczająco dużych przychodów ze sprzedaży – podaje „Rzeczpospolita”. W przypadku Białorusi nie udało się zebrać wiarygodnych danych. Co ważne na liście nie zostały uwzględnione przedsiębiorstwa rosyjskie, m.in. z tego powodu, iż Rosja jest światowym potentatem surowcowym, a przychody tych firm nie odbiegają znacząco od uzyskiwanych przez największe przedsiębiorstwa na świecie – zatem zdominowałyby ranking.
.
Trzy pierwsze pozycje na liście zajęły PKN Orlen, węgierki Mol oraz czeska Skoda. W zestawieniu przeważają firmy branży paliwowej.