Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleczna fuzja

2 września 2003

Zakopiańska spółdzielnia mleczarska przyłączyła się do holdingu "Mlekovity", największego producenta branży mleczarskiej w kraju. Dla pierwszej z firm fuzja jest szansą na dalsze istnienie. Z kolei "Mlekovita" dzięki połączeniu z mleczarnią z Zakopanego chce mocniej zaistnieć na rynku regionalnym.

Negocjacje w sprawie fuzji trwały prawie pół roku. "Mlekovita" zgadzała się na połączenie, ale pod warunkiem, że spółdzielcy z Zakopanego pokryją straty ponoszone przez zakład. Cel ten udało się osiągnąć poprzez redukcję kosztów, co z kolei pociągnęło za sobą zwolnienie części pracowników oraz sprzedaż dwóch nieruchomości. Obecnie, jak twierdzi Adrianna Sapińska, kierownik marketingu "Mlekovity", spółdzielnia nie przynosi już strat.

Dla zakopiańskiej mleczarni pomyślne zakończenie negocjacji oznaczało być albo nie być. Spółdzielnia nie byłaby w stanie samodzielnie sfinansować kosztów związanych z modernizacją zakładu, a co za tym idzie, dostosować się do unijnych norm w zakresie produkcji przetworów mlecznych. W konsekwencji, po wejściu Polski do UE, zakład musiałby zaprzestać działalności. To był ostatni dzwonek – przyznaje Włodzimierz Szczerba, dyrektor Podhalańskiego Zakładu Produkcyjnego Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekovita" (taką nazwę nosi teraz mleczarnia w Zakopanem).

W ramach całej grupy mleczarnia ma pełnić rolę regionalnego producenta, ale jej produkty znajdą się również w ogólnopolskiej sieci sprzedaży holdingu.

Planujemy ujednolicić wygląd i szatę graficzną produktów całej grupy. Teraz będą one sprzedawane pod marka "Mlekovity" - mówi Sapińska.

Włodzimierz Szczerba spodziewa się, że dzięki wejściu do grupy zakład w Zakopanem zacznie kupować więcej surowca od rolników oraz zwiększy swoje moce produkcyjne. Z kolei, jak wyjaśnia Adrianna Sapińska, celem "Mlekovity" jest umocnienie pozycji firmy na rynku regionalnym.

Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita" jest największym w kraju producentem w branży mleczarskiej, skupiającym w ramach holdingu zakłady w Wysokim Mazowieckim, Morągu i Bielsku Podlaskim, od wczoraj również w Zakopanem. W jego skład wchodzi również firma dystrybucyjna w Chrzanowie. Holding zatrudnia łącznie 1,1 tys. osób. Cała grupa dziennie przetwarza dwa razy więcej mleka niż wszystkie małopolskie mleczarnie razem wzięte - 1,5 mln litrów. Łączna produkcja 28 zakładów w naszym województwie wynosi ok. 700 tys. litrów. "Mlekovita" stale współpracuje z 10 tys. dostawców. Zakopiańska mleczarnia, w której pracuje kilkadziesiąt osób, skupuje mleko od ok. tysiąca rolników.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę