W rozporządzeniu Ministra Zdrowia, prof. Mariana Zembali w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach sytemu oświaty oraz wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego, ujęto cały katalog produktów w tym produkty mleczarskie.
Kanapki powinny być przygotowane na bazie pieczywa pełnoziarnistego lub razowego, wędliny powinny mieć zawartość mięsa min. 70% i zawierać tłuszcz nie więcej niż 10 g/100 g. Kanapki takie mogą zawierać ketchup tylko jeśli przygotowano go z min. 120 g pomidorów na 100 g, ale nie majonez. Z kanapek wyłączono ser topiony.
Mleko nie powinno zawierać dodatku cukru i substancji słodzących. Dopuszczone zostały: jogurty, kefiry, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, sery twarogowe, serki homogenizowane. Dopuszczono także produkty zastępcze dla mleka wytworzone na bazie owsa, ryżu, migdałów, soi, kukurydzy, orzechów.
W katalogu znalazły się także owoce, warzywa, produkty zbożowe śniadaniowe, soki owocowe, warzywne i mieszane.
Rozporządzenie powstało w drodze międzysektorowej współpracy uwzględniającej opinie instytucji i towarzystw naukowych, organizacji pozarządowych.
W uzasadnieniu rozporządzenia Minister Zdrowia zwrócił uwagę na błędy w strukturze spożycia u dzieci i młodzieży m.in.: spożywanie produktów typu fast food, nadużywanie produktów smażonych, słonych i tłustych, zbyt małe spożycie warzyw i owoców, niewystarczające spożycie mleka i wody na rzecz napojów gazowanych. Do najczęstszych nieprawidłowości zaliczono brak regularności, nieodpowiednią ilość posiłków, niespożywanie śniadań, niespożywanie posiłków w szkole, a także odchudzanie bez nadzoru lekarza.