Komisja Europejska przyznała Polsce 28,95 mln euro wsparcia dla rolników, ale są w tym środki przeznaczone na pomoc suszową – powiedział w środę w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. Podkreślił, że jest to propozycja „rozczarowująca”, z którą się nie zgadza.
Minister, przedstawiając posłom sejmowej komisji rolnictwa informację o unijnym pakiecie pomocowym w wysokości 500 mln euro przypomniał, że KE przedstawiła swoją propozycję 15 września na nieformalnym posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu.
Tłumaczył, że Komisja zaproponowała, by z 500 mln euro 420 mln euro przeznaczono na pomoc ukierunkowaną w podziale na państwa członkowskie. „W wyniku tego podziału Polska otrzymała piątą alokację, jeśli chodzi o wielkość przydziału środków” – poinformował minister. „Jest to 28,95 mln euro” – dodał.
„Stwierdziłem, że propozycja, którą skierowano dla Polski, nie może być przeze mnie określona jako niezadowalająca. Jest to propozycja rozczarowująca” – podkreślił Sawicki. Wskazał, że Komisja 80 proc. uwagi skoncentrowała na wielkości kwot mlecznych i sytuacji związanej z ich podziałem na rynku unijnym. Pozostałe 20 proc. rozdzielono natomiast na kilka elementów: po pierwsze na embargo rosyjskie, po drugie na spadek cen mleka na rynkach poszczególnych państw, po trzecie na sytuację na rynku wieprzowiny i po czwarte na suszę – mówił minister.
„A więc z tych 100 proc. waga suszy wynosiła tylko 2,5 proc.” – zaznaczył.
„Tylko Polska i Austria wyraziły, że pomoc, którą przygotowała Komisja Europejska w związku z trudnościami rynkowymi i suszą jest pomocą rozczarowującą i my się na to nie godzimy. Pozostałe państwa z różnymi uwagami propozycję podziału środków przyjęły” – dodał.
Przypomniał także, że już 14 sierpnia Polska złożyła do KE wniosek o ustanowienie szczególnej pomocy w zakresie wsparcia rolników w związku z suszą. Projekt był rozpatrywany 6 września na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli wraz z propozycją szerszej pomocy rynkowej, wywołanej trudną sytuacją na rynkach mleka i wieprzowiny w Europie.
„Stanowisko Polski w zakresie ustanowienia programu poparło kilkanaście państw, w tym takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy. Jednak nie uzyskaliśmy większości, która by Komisję zobowiązała do uruchomienia takiego projektu” – zauważył minister.
Zwrócił jednak uwagę, że w związku z dużym poparciem i zainteresowaniem Warszawa otrzymała zapewnienie, że w momencie, gdy będzie rozpatrywany podział 500 mln euro przeznaczonych na pomoc rynkową, problem suszy będzie również brany pod uwagę.
„15 września na posiedzeniu nieformalnym rady ministrów w Luksemburgu zmieniono pierwotny temat posiedzenia dotyczącego zmian klimatu na rozpatrzenie i omówienie propozycji Komisji w zakresie podziału środków na pomoc rynkową” – wyjaśniał minister. Wtedy właśnie określono podział środków.
6179803
1