OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Minister Sawicki: kary za przekroczenie kwot mlecznych rozłożone na trzy lata

23 marca 2015
Minister rolnictwa Marek Sawicki przypomniał w sobotę w Jasionce koło Rzeszowa, że kary za przekroczenie kwot mlecznych rolnicy będą mogli spłacić w trzech ratach bez oprocentowania w ciągu trzech lat. Przypomniał też, że 31 marca br. wygasa limitowanie produkcji mleka.
„Kwoty mleczne wygasają 31 marca i wszystko wskazuje na to, że wygasają bezpowrotnie. Jeśli chodzi o opłaty za przekroczenia kwot mlecznych zarówno rolnicy jak i zakłady przetwórcze będą mieli możliwość zapłacenia tego w równych ratach bez oprocentowania” – powiedział w sobotę dziennikarzom. Dodał, że będzie również możliwość zapłacenia całości w jednym roku.
 
„Pracowaliśmy nad tym co najmniej trzy, cztery lata i było widać wyraźnie, ze nasi partnerzy przede wszystkim z Grupy Wyszehradzkiej, bardzo mocno stawiali opór, ale także ci, którzy przekroczyli kwoty (mleczne). Francuzi, Niemcy uznali, że skoro była umowa, że kwoty wygasają, a do czasu wygaszenia ten mechanizm płacenia za przekroczenie produkcji pozostaje, a te pieniądze na ogół zostają w obszarze rolnictwa, są wydawane na inne cele” - zauważył.
 
Oszacował, że łącznie w Polsce kwota ta nie przekracza 170 mln euro.
 
Unijne regulacje mówią, że państwa, które przekraczają dozwoloną kwotę produkcji mleka, muszą płacić kary finansowe. W ubiegłym tygodniu zdecydowano jednak, że władze państw członkowskich będą mogły rozłożyć kary ściągane od podmiotów skupujących mleko na trzy raty, płatne w ciągu trzech lat - do 30 września 2017 r. Od tych należności nie będą naliczane odsetki.
 
Decyzję o rozłożeniu kar na raty za przekroczenie kwot mlecznych uzasadniono „niskimi cenami mleka i trudnościami finansowymi w sektorze mlecznym”. Ma to złagodzić obciążenia dla producentów, którzy będą musieli zapłacić karę za nadprodukcję mleka w roku kwotowym od 1 kwietnia 2014 do końca marca 2015 roku.
 
W roku kwotowym 2014/2015 dozwolone kwoty mleczne przekroczyło 13 krajów, w tym Polska. Od kwietnia 2015 roku produkcja mleka w Unii nie będzie już limitowana.
 
Szef resortu rolnictwa odniósł się też do sprawy rosyjskiego embarga. Pytany czy jest możliwość wznowienia handlu z Rosją w kontekście tego, że niektóre kraje UE chcą wznowić eksport do Rosji, a strona rosyjska nie wyraża sprzeciwu, minister odpowiedział, że "chcieć to jeszcze nie oznacza móc".
 
„Ostatni szczyt pokazał, że Unia Europejska podtrzyma embargo w stosunku do Rosji, podtrzyma sankcje ekonomiczne, a co za tym idzie, druga strona z pewnością podtrzyma embargo, więc nie spodziewam się zniesienia embarga do końca roku 2015” – zaznaczył Sawicki.
 
Uznał, że Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem „całkiem nieźle” przestawiając handel na inne kierunki, przede wszystkim zwiększając eksport na bogate rynki UE.
 
Przypomniał też, że częściowy handel z Rosją jest prowadzony. „Są przetworzone produkty, które nie mają blokady na rynek rosyjski i niewielki handel się odbywa. Także z Polski” – dodał.
 
Poinformował też, że na poniedziałek planowana jest konferencja w Ministerstwie Rolnictwa związana z komisją dialogu trójstronnego. Chodzi o rozmowy ministerstwa z organizacjami rolniczymi.
 
Sawicki wziął udział w konferencji „Unia Europejska. Wspólnota problemów czy szans?” zorganizowanej w sobotę w Jasionce przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. (PAP)

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę