Pół wieku istnienia będzie w tym roku świętować Spółdzielnia Mleczarska Maćkowy. Jest ona jednym z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich, do czego przyczyniała się 18-letnia prezesura pani Teresy Krystman. Wyroby z Maćków znane są dziś nie tylko w Europie, ale i po drugiej stronie Atlantyku.
Spółdzielnia Mleczarska Maćkowy powstała w 1953 roku w Gdańsku. Jest jednym z największych na Wybrzeżu zakładów mleczarskich. Posiada 3 zakłady produkcyjne: w Gdańsku, w Trąbkach Wielkich i w Górowie Iławieckim. Każdego dnia w mleczarni przerabia się około 200 tysięcy litrów mleka najwyższej jakości. Załoga liczy 500 pracowników.
Maćkowy nie są producentem mleczarskiej masówki, lecz mlecznej galanterii, o szczególnych walorach smakowych i akceptowanych przez rynek kompozycjach – mówi prezes Teresa Krystman.
Spółdzielnia w drodze do Unii Europejskiej stawia na jakość wyrobów i sprawność procesów zarządzania. W czerwcu 2000 roku SM Maćkowy nadano Certyfikat Zatwierdzenia Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001 wydany przez Lloyd's Register Quality Assurance - Polska. Firma spełnia także wymogi systemu HACCP. Ponad to na długiej liście nagród, wyróżnień i tytułów znajdują się m.in. :
- produkt zalecany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii kierowaną przez
prof. Z. Religę dla mleka acidofilnego
- certyfikat Jakości Q dla Mleka
Milkat
- Polska Dobra Żywność dla 35 produktów - znak wyróżniający najlepszej
jakości produkty żywnościowe, wytwarzane z krajowych surowców nadawany przez
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- wyróżnienie na Targach TASPOL '2000 mleko
UHT o obniżonej zawartości laktozy MILAKT (jedyny w Polsce producent tego typu
mleka, niezbędnego ze względów zdrowotnych dla 37% Polaków)
- Puchar Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najciekawszy produkt targów dla biojogurtów
owocowo-warzywnych, Maj 2000 Mleczna Rewia 2000
- Hit Polagra za biojogurty
owocowo-warzywne POLAGRAFOOD 2000
Od lat inwestuje się tutaj w nowoczesny park maszyn i nowe technologie. Obecnie Spółdzielnia Maćkowy jest jednym z 26 polskich zakładów mleczarskich, które bez żadnych ograniczeń i warunków będą mogły sprzedawać swe wyroby na rynkach Unii Europejskiej. Unia Europejska, w sensie obowiązujących w niej przepisów, norm i obyczajów jest u nas obecna od dawna – mówi prezes Teresa Krystman. W tym roku, kosztem 13 milionów złotych, wykonamy niezbędne inwestycje, m.in. związane z poprawą warunków socjalnych załogi i zadaszeniem ekspedycji. Różnorodność galanterii mlecznej, jakość produktów, atrakcyjność kolorowych opakowań, pozwala traktować nasze wyroby jako w pełni konkurencyjne na rynku europejskim – ze spokojem konkluduje pani prezes.
Już teraz pewna ilość mleka UHT i galanterii mlecznej Maćkowy wysyłana jest do Kanady. Nie do końca wyjaśnioną tajemnicą jest pojawianie się wyrobów Maćków na rynku amerykańskim, gdzie np. w Chicago mleko UHT sprzedaje się po 4 dolary za litr. Być może to "mleczni przemytnicy" nielegalnie zarabiają na gdańskich wyrobach. Spółdzielnia zainteresowana jest również rynkami wschodnimi, współpracuje z Kaliningradem, nawiązała kontakty z Ukrainą, gdzie istnieje zainteresowanie wspólną produkcją przy wykorzystaniu zbędnych w Polsce, ale wciąż sprawnych maszyn.