europejskie forum rolników 2025

Liberalne panstwa chca wiekszego zaawansowania reform mleczarstwa

3 grudnia 2015
Belgijska prezydencja jest naciskana, aby przeredagować dokument Rady w celu przyśpieszenia proliberalnych reform w sektorze mleka - informuje FAMMU/FAPA.
Na odbywającym się w tym tygodniu (równolegle do nieformalnego spotkania Rady Ministrów Rolnictwa UE) posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa - znajdujące się w mniejszości, liberalnie nastawione państwa członkowskie (Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja i Czechy) zgłosiły bowiem zastrzeżenia do obecnego brzmienia planów reform w branży, przed ich prezentacją na posiedzeniu Rady Rolnej 27 września.

Obiekcje mają np. kraje istotne dla rynku mleka - Holandia i Dania, które domagają się odniesienia do "miękkiego lądowania" dla branży po 2015 r. (zniesieniu kwot).

Kluczowa rozbieżność dotyczy jednak stopnia dowolności w polityce wewnętrznej prowadzonej przez każde państwo. Większość członków UE optuje za zapewnieniem rolnikom pewnej elastyczności we wspólnym negocjowaniu warunków dostaw (w tym cen), stanowczo przeciwne są jednak Wielka Brytania, Holandia i Czechy. Kontrowersje dotyczą też kwestii, czy takie pisemne i zawierane z wyprzedzeniem umowy powinny być dobrowolne, czy obowiązkowe (za tym ostatnim rozwiązaniem opowiadały się wcześniej w zasadzie jedynie Austria i Hiszpania).

Kolejna sprawa to "współpraca w ramach branży" (stworzenie wyraźnego związku między producentami a przetwórcami). Obecnie istnieją wyraźne przepisy zalecające taki typ postępowania w sektorze owoców i warzyw, a trwają debaty nad rozszerzeniem takiego modelu również na mleczarstwo. Na posiedzeniu Komitetu przeciwne były Szwecja, Dania i Czechy, a obawy o zbyt ścisłe powiązanie wyrażały też Niemcy i Finlandia (według nich, powinno być ono dobrowolne). Delegacja polska proponowała uwzględnienie przykładów z innych sektorów, a nie tylko silnie uregulowanej branży owoców i warzyw.

Belgijska prezydencja uwzględniła wniosek francuski, aby w przyszłej reformie zajęto się nie samym tylko "utrzymaniem" instrumentów zarządzania rynkiem, ale ich "modernizacją" - chociaż przeciwne były Holandia, Wielka Brytania, Czechy i Włochy.
źródło:


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę