Belgijska prezydencja jest naciskana, aby przeredagować dokument Rady w celu przyśpieszenia proliberalnych reform w sektorze mleka - informuje FAMMU/FAPA.
Na odbywającym się w tym tygodniu (równolegle do nieformalnego spotkania Rady Ministrów Rolnictwa UE) posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa - znajdujące się w mniejszości, liberalnie nastawione państwa członkowskie (Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja i Czechy) zgłosiły bowiem zastrzeżenia do obecnego brzmienia planów reform w branży, przed ich prezentacją na posiedzeniu Rady Rolnej 27 września.
Obiekcje mają np. kraje istotne dla rynku mleka - Holandia i Dania, które domagają się odniesienia do "miękkiego lądowania" dla branży po 2015 r. (zniesieniu kwot).
Kluczowa rozbieżność dotyczy jednak stopnia dowolności w polityce wewnętrznej prowadzonej przez każde państwo. Większość członków UE optuje za zapewnieniem rolnikom pewnej elastyczności we wspólnym negocjowaniu warunków dostaw (w tym cen), stanowczo przeciwne są jednak Wielka Brytania, Holandia i Czechy. Kontrowersje dotyczą też kwestii, czy takie pisemne i zawierane z wyprzedzeniem umowy powinny być dobrowolne, czy obowiązkowe (za tym ostatnim rozwiązaniem opowiadały się wcześniej w zasadzie jedynie Austria i Hiszpania).
Kolejna sprawa to "współpraca w ramach branży" (stworzenie wyraźnego związku między producentami a przetwórcami). Obecnie istnieją wyraźne przepisy zalecające taki typ postępowania w sektorze owoców i warzyw, a trwają debaty nad rozszerzeniem takiego modelu również na mleczarstwo. Na posiedzeniu Komitetu przeciwne były Szwecja, Dania i Czechy, a obawy o zbyt ścisłe powiązanie wyrażały też Niemcy i Finlandia (według nich, powinno być ono dobrowolne). Delegacja polska proponowała uwzględnienie przykładów z innych sektorów, a nie tylko silnie uregulowanej branży owoców i warzyw.
Belgijska prezydencja uwzględniła wniosek francuski, aby w przyszłej reformie zajęto się nie samym tylko "utrzymaniem" instrumentów zarządzania rynkiem, ale ich "modernizacją" - chociaż przeciwne były Holandia, Wielka Brytania, Czechy i Włochy.
źródło:
9539848
1