Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kwota przed metą

28 października 2003

Najprawdopodobniej od 10 do 15 proc. producentów mleka nie wystąpi o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. Główne powody rezygnacji to: przejście na emeryturę lub likwidacja niewielkiego stada.

Zdaniem Waldemara Brosia, wiceprezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, aż od 10 do 15 proc. polskich rolników może zrezygnować z ubiegania się o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. Niewykorzystana część przejdzie do krajowej rezerwy. 

Mniej do skupu 
W województwie kujawsko-pomorskim może być podobnie. W roku referencyjnym (zakończył się on 31 marca br.) było w regionie ok. 19 tys. dostawców hurtowych, a po jego zakończeniu mleko do punktów skupu dostarcza tylko 16 tys. gospodarzy. Ta liczba nie ma bezpośredniego przełożenia na liczbę indywidualnych kwot, ale na pewno będzie ich mniej – twierdzi Aleksander Nowakowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. – Zrezygnować mogą głównie emeryci i osoby, które miały małe stada.
Zdaniem Brosia, o kwoty nie będą się ubiegać także ci, którzy np. oddawali mleko w roku referencyjnym, choć gospodarstwo było przepisane już na kogoś innego. 
Mniejsza liczba przyznanych kwot nie musi wcale oznaczać dużego spadku produkcji mleka w regionie, ponieważ zainteresowanie podziałem rezerwy krajowej jest duże. 

Bezpośrednio w powiecie 
Do minionego piątku w OT ARR w Bydgoszczy o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej wystąpiło ponad 15 tys. dostawców hurtowych (94 proc. uprawnionych) i 920 dostawców bezpośrednich. Nie wiemy ilu jest dostawców bezpośrednich, więc nie możemy stwierdzić jaka ich część złożyła wnioski – mówi Aleksander Nowakowski. – Ta grupa będzie miała jeszcze szansę, bo termin składania dokumentów kończący się ostatniego października zostanie najprawdopodobniej przedłużony o miesiąc (red.: brakuje jeszcze tylko zgody prezydenta RP). W listopadzie nasi pracownicy będą codziennie w innym powiecie, by służyć pomocą dostawcom bezpośrednim. 
Pracownicy bydgoskiego oddziału ARR będą doradzać w powiatach pomiędzy 3 a 27 listopada (terminarz spotkań opublikujemy niebawem), a już od 27 do 31 bm. osoby zatrudnione w sekcji mleka ARR (przy ul. Kasztanowej 57) będą pracować dłużej - od godz. 8 do 20.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę