Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

INSTYTUT INNOWACJI PRZEMYSŁU MLECZARSKIEGO UZYSKAŁ STATUS CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWEGO

18 września 2015
Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego Sp. z o.o. w Mrągowie decyzją Ministra Gospodarki z dnia 16 września 2015 uzyskał status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) na mocy Ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z dn. 30.05.2008 r.

W Polsce dotychczas 41 przedsiębiorstw uzyskało status CBR. Reprezentują one dużą różnorodność usługową i produktową. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw jest intensywna działalność badawczo-rozwojowa.

Instytut, który prowadzi badania, prace badawczo-rozwojowe oraz usługi innowacyjne na potrzeby swojego właściciela S.M. Mlekpol oraz  innych firm branży mleczarskiej jest pierwszym CBR reprezentującym przemysł spożywczy. Instytut wspierając transfer innowacyjnych technologii pozwala zwiększać konkurencyjność Mlekpolu oraz zachować tej spółdzielni pozycję lidera mleczarstwa w Polsce. Z Instytutem współpracują również inne przedsiębiorstwa branży, dla których inwestycje w badania i rozwój to istotny element strategii.

Celem nadawania statusu CBR jest rozwój prywatnego sektora badawczo-rozwojowego oraz wzrost popytu na usługi B+R przez powiązanie statusu Centrum z zachętami podatkowymi.

Uzyskanie statusu CBR otwiera Instytutowi możliwość udziału w projektach naukowych finansowanych z budżetu państwa np. z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na podobnych zasadach,  jak jednostki naukowe.

Status CBR pozwala spółce na tworzenie funduszu innowacyjności przeznaczonego na prace B+R, uprawniającego do wykorzystania zasady przyspieszonej amortyzacji oraz przeznaczania większych nakładów na własną działalność badawczą z tytułu z ulg podatkowych.

Przedsiębiorca, aby uzyskać status CBR musi osiągnąć przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości co najmniej 1,2 mln euro, z czego co najmniej 20% tej kwoty powinny stanowić przychody netto ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych. Wniosek na podstawie którego wydawana jest decyzja o nadaniu statusu CBR musi zawierać opis badań lub prac badawczo-rozwojowych, jak również ich wyniki, a także wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce.

POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę