Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ile stracimy na mleku?

29 października 2003

Znacząca część mleka produkowanego w Polsce nie spełni w chwili przystąpienia do Unii unijnych kryteriów higieny. W konsekwencji to mleko i produkowane z niego masło nie będą mogły być sprzedawane w krajach Piętnastki.

Znacząca część mleka produkowanego w Polsce nie spełni w chwili przystąpienia do Unii unijnych kryteriów higieny. W konsekwencji to mleko i produkowane z niego masło nie będą mogły być sprzedawane w krajach Piętnastki. 
 
 –Dopłaty bezpośrednie dla rolników w Unii Europejskiej powinny obejmować rolników w Polsce i innych nowych państwach UE stopniowo, według tego samego schematu, co istniejące dopłaty – uznała Komisja Europejska. Przewidują to zaproponowane w poniedziałek przez nią poprawki do Traktatu Akcesyjnego i innych unijnych aktów prawnych, niezbędne, żeby objąć nowe państwa członkowskie uzgodnioną w tym roku przez Piętnastkę reformą wspólnej polityki rolnej. Chodzi przede wszystkim o dopłaty do mleka w proszku i masła, które zostaną wprowadzone w ramach reformy sektora mleczarskiego w latach 2004-2007.
 
Wbrew protestom polskiego rządu Komisja uznała, że kiedy pojawią się nowe dopłaty, kasa unijna powinna wypłacać nowym członkom tylko ich część - 25 proc. w 2004 roku, 30 proc. w 2005 itd. (plus 30 punktów procentowych - 55, 60 proc. itd. - z funduszu rozwoju wsi i budżetu narodowego).
 
Taki schemat wprowadzania dopłat uzgodniono w grudniu 2002 roku na szczycie w Kopenhadze, wieńczącym negocjacje członkowskie między UE a Polską i dziewięcioma pozostałymi państwami przystępującymi do Unii.
 
 – W Kopenhadze negocjacje dotyczące dopłat bezpośrednich w sektorze mleczarskim opierały się na Agendzie 2000 (planach budżetowych UE na lata 2000-2006), która przewidywała już cięcia cenowe w latach 2004-2007 i odpowiadające im dopłaty – zwrócił w poniedziałek uwagę szef wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa w Komisji Europejskiej Rudolph Moegele.
 
Mieliśmy więc już tę dyskusję i zakończyła się kompromisem w Kopenhadze. Byłoby raczej nielogiczne, żeby powracać teraz do tego punktu – dodał Moegele.
 
Podkreślił, że polscy rolnicy nie stracą wskutek cięć cenowych w Unii, gdyż ceny produktów mleczarskich w Polsce są nadal niższe niż w obecnych państwach członkowskich.
 
W dodatku – znacząca część mleka produkowanego w Polsce nie spełni w chwili przystąpienia do Unii unijnych kryteriów higieny. W konsekwencji to mleko i produkowane z niego masło nie będą mogły być sprzedawane w krajach Piętnastki – powiedział Moegele.
 
Zatem produktom tym nie będą w ogóle przysługiwały unijne dopłaty bezpośrednie. Ceny będą zaś dyktowane wyłącznie podażą i popytem na wewnętrznym rynku polskim.
 
– Mamy tu realistyczny i zrównoważony pakiet. Apelowałbym o realizm w nowych państwach członkowskich, żeby spojrzały na pakiet jako całość, na wszystkie jego składniki, i oceniały go, biorąc pod uwagę nie tylko kilka punktów, które mogą się im nie spodobać, ale przez pryzmat również wszystkich korzystnych dla nich punktów – powiedział cytowany urzędnik Komisji.
 
Te korzystne punkty to przede wszystkim późniejsze wprowadzenie w nowych państwach członkowskich, które jak Polska wybrały uproszczony system dopłat bezpośrednich, zaostrzonych w wyniku unijnej reformy wymogów jakości, higieny, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.
 
Reguły te zaczną obowiązywać dopiero w chwili przejścia od systemu uproszczonego do zreformowanego systemu standardowego w 2009 roku.
 
Ta "korzyść" nie zostanie jednak zapewne doceniona przez wszystkich w Polsce, rząd domagał się bowiem, żeby dodatkowe wymogi egzekwować od polskich rolników dopiero po uzyskaniu przez nich pełnego wymiaru dopłat bezpośrednich.
 
Autentyczną korzyścią będzie natomiast to, że nowych państw nie będzie na razie obejmowała tzw. modulacja, czyli stopniowa redukcja dopłat i przekazywanie części zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na fundusz rozwoju wsi.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę