Ekspert o zniesieniu kwot mlecznych: wolnoamerykanka, test konkurencyjności
17 sierpnia 2015
Zniesienie kwot mlecznych oznacza wolnoamerykankę, dla polskich rolników to sprawdzian konkurencyjności i zdolności do współpracy m.in. w grupach producenckich - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Od czwartku rolnicy, którzy przekroczyli kwoty, mogą składać do ARR wnioski o rozłożenie na raty spłaty kar.
Udostępniamy nagranie wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=6NZQoWFMyTM
"Bruksela starała się zdyscyplinować producentów podstawowych artykułów rolnych, w tym Polskę, ale przekraczaliśmy limity. Przekraczali je też Niemcy, Holendrzy - i płacili. A teraz będzie +wolnaamerykanka+. Kto ile zdoła wyprodukować i sprzedać - będzie górą. Teraz się okaże, czy my jesteśmy konkurencyjni czy nie. To będzie sprawdzian tego, czy nasi rolnicy potrafią się łączyć w spółki producenckie, spółdzielnie mleczarskie. Oni już się uczą i są na dobrej drodze" - mówi PAP Krajewski.
Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w ostatnich dniach, że indywidualną kwotę mleczną przekroczyło ok. 63,5 tys. rolników. Z tego tytułu Polska będzie musiała zapłacić karę za nadprodukcję mleka w wysokości ok. 160 mln euro.
Od 1 kwietnia 2015 r. w UE nie obowiązują już kwoty mleczne.