Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dochody z eksportu produktów mleczarskich wzrosły o 68 proc.

9 listopada 2004

Prawie o 58 proc. wzrósł eksport produktów mleczarskich w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2004 r., a dochody z eksportu były o ponad 68 proc. większe niż w analogicznym okresie 2003 r.

Poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) Waldemar Broś.

Według danych KZSM, od stycznia do końca sierpnia Polska wyeksportowała ok. 235 tys. ton produktów mleczarskich o wartości ok. 334 mln euro.

Według szacunków Brosia tegoroczny eksport mleka w proszku wyniesie 110-115 tys. ton, jogurtów - 35 tys. ton, serwatki (w proszku) - 45 tys. ton, masła - 25-28 tys. ton, serów i twarogów do ok. 70 tys. ton.

Wiceprezes zwrócił uwagę, że Polska jest 6. producentem serów na świecie, a nasze sery są cenione za względu na jakość także w takich tradycyjnie "serowych" krajach jak Francja, która obawia się już konkurencji ze strony Polski.

Zdaniem Brosia, do końca tego roku wzrośnie eksport wszystkich produktów mleczarskich.

Broś uważa, że aby z sukcesem eksportować produkty mleczarskie, trzeba spełnić trzy warunki: być konkurencyjnym cenowo, mieć dobry jakościowo produkt oraz podkreślać naturalność polskiego produktu

Jak dodał, Polska nie chce się ograniczać tylko do rynku europejskiego, ale myśli także o wejściu z serami na rynek Chin. Azjaci, w tym Chińczycy, nie przyswajają laktozy, dlatego spożycie mleka jest tam bardzo niskie. Nie dotyczy to jednakże serów, które mogą spożywać nawet osoby nie tolerujące mleka.

Broś zaznaczył, że bardzo ważny dla Polski jest także rosyjski rynek. Na ten rynek trafia ok. 14 proc. całego mleczarskiego eksportu. Rosja kupuje od nas głównie sery, jogurty i serwatkę w proszku.

"Na początku tego miesiąca zakończyły się rosyjskie inspekcje weterynaryjne (w zakładach ubiegających się o uzyskanie certyfikatu umożliwiającego eksport produktów na rosyjski rynek - PAP). Skontrolowano 73 zakłady mleczarskie. Wyniki tych kontroli będą znane w pod koniec listopada" - dodał Broś.

Podkreślił, że spółdzielnie mleczarskie dobrze przygotowały się do tych kontroli. "O wymogach rosyjskich służb weterynaryjnych mleczarnie zostały powiadomione dwa miesiące wcześniej. I jeżeli inspektorzy chcieli, by szczotki do mycia były żółte, to one były żółte" - dodał Broś.

"Mamy 28 eksporterów spółdzielczych i jeżeli oni dostaną uprawnienia eksportowe, to będzie bardzo dobrze. W ciągu dwóch trzech lat możemy podwoić eksport" - powiedział Broś.

W jego opinii, ten rok jest dobry dla mleczarstwa, gdyż zdecydowanie poprawiła się sytuacja po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wzrósł skup mleka, szacunkowo wyniesie on w 2004 roku 7,7-7,8 mln litrów wobec 7,2 mln litrów w ubiegłym roku.

Wyższa jest także produkcja artykułów mleczarskich. W pierwszych trzech kwartałach tego roku najbardziej wzrosła produkcja serów dojrzewających - o 13 proc. i wyniosła 166 tys. ton. Szacunkowo w całym 2004 r. wyprodukowanych zostanie 220 tys. ton serów.

W tym samym okresie o mniej więcej 10 proc. wzrosła produkcja mleka i o ponad 8 proc. produkcja masła. Związek ocenia, że w 2004 r. wyprodukowane zostanie 1.980 mln litrów mleka i 180 tys. ton masła.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę