MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Bruceloza

16 listopada 2001

PRZYCZYNY
Choroba zakaźna i zaraźliwa, wywołana zakażeniem pałeczką Brucella abortus.

OBJAWY KLINICZNE
Najwyraźniejszym objawem zakażenia brucellą są ronienia, szczególnie w trzecim okresie ciąży. Krowy często ronią tylko przy pierwszej ciąży, następne cielęta są żywe, są jednak słabsze i bardziej wrażliwe na schorzenia. Po porodach stwierdzane są w zakażonym stadzie liczne zatrzymania łożyska. Po poronieniu występują zapalenia macicy i jajowodów, prowadzące w wielu przypadkach do niepłodności. U krów zakażonych brucellą obserwowane są też zapalenia stawów i obrzęk zapalny wymienia. U buhajów występują zmiany zapalne w najądrzach i jądrach oraz zapalenia błony śluzowej prącia.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
W przypadkach poronień błony płodowe pokryte włóknikiem lub ropą są charakterystycznego żółtego koloru, występują w nich wybroczyny, liścienie przekrwione, żółtawe na powierzchni z wybroczynami i ogniskami martwicowymi. Płód często pokryty żółtawym, ropnym wysiękiem. W błonach śluzowych żołądka, pęcherza moczowego i pod błonami surowiczymi występują wybroczyny. W wątrobie, śledzionie i węzłach chłonnych mogą występować ogniska martwicowe. U krów z przewlekłą brucelozą zmiany zapalne w stawach, u buhajów sekcyjnie stwierdzane zmiany zapalne w najądrzach, jądrach, prąciu.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badania bakteriologiczne poronionych płodów, łożyska, szczególnie zapalnie zmienionego, wydzieliny z dróg rodnych. Badania serologiczne (OA, OWD, próba pierścieniowa z mlekiem, OME, OAG, OKAP).

LECZENIE
Nie leczy się. Bydło zakażone brucelozą jest likwidowane.

ZAPOBIEGANIE l ZWALCZANIE
Ścisłe i bezwzględne przestrzeganie przepisów weterynaryjnych dotyczących zapobiegania i zwalczania brucelozy. Zabezpieczanie stad wolnych przed wprowadzeniem sztuk zakażonych. Okresowe badanie bydła w kierunku brucelozy. Badanie bakteriologiczne poronionych płodów i serologiczne krów, które poroniły. Odosobnienie sztuk podejrzanych o zakażenie. Poddawanie ubojowi sztuk zakażonych brucelozą.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Najnowsze opracowania ekonomistów z SGH pt. Koninktura w rolnictwie IV kwartał 2...

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę