Adama_poleposition_15.03_30.04

ARiMR: koniec naboru wniosków na inwestycje w produkcję prosiąt i bydła

18 listopada 2015
581 wniosków na kwotę ok. 334 mln zł wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje związane z produkcją prosiąt oraz bydła. Wtorek był ostatnim dniem, w którym można było ubiegać się o unijne dofinansowanie.

Jak poinformowała we wtorek Agencja, "wniosków będzie z całą pewnością więcej, ponieważ oprócz tych, którzy zdecydowali się na ich złożenie ostatniego dnia naboru, część rolników wybrała wysłanie wniosków do Agencji za pośrednictwem poczty i minie trochę czasu zanim je dostaniemy".

 
Chodzi o program "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Na realizację inwestycji związanych z produkcją zwierzęcą przewidziano 1,3 mld euro. Kwota ta została podzielona na wsparcie dla woj. mazowieckiego oraz dla pozostałych regionów. Nabór wniosków na modernizację jest pierwszą tego typu operacją w PROW 2014-2020.

 
Wnioski były przyjmowane od 19 października do 17 listopada 2015 r. Działanie to było skierowane do rolników, którzy planują rozwój produkcji zwierzęcej. Na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt maksymalne dofinansowanie wynosiło 900 tys. zł; na rozwój produkcji mleka krowiego oraz produkcji bydła mięsnego rolnik mógł starać się o dotację do 500 tys. zł.

 
Zakończony nabór "dedykowany był producentom prowadzącym produkcję zwierzęcą i realizującym inwestycje związane z budynkami inwentarskimi i magazynami paszowymi. Z oczywistych względów zainteresowanie wsparciem (...) obejmującym również zakup maszyn i urządzeń rolniczych przez producentów prowadzących inne działalności rolnicze, będzie znacznie większe" - skomentowała dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w ARiMR Delfina Wołodkowicz.

 
Złożenie wniosku wymagało m.in. przygotowania dokumentacji planowanej inwestycji. Dlatego rolnicy z dostarczeniem dokumentów czekali niemal do ostatniej chwili. Na początku listopada w Agencji było jedynie kilka wniosków.

 
Dotacja będzie wypłacana w formie refundacji kosztów danej inwestycji. Dopłata wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. A w przypadku, gdy o taką pomoc stara się młody rolnik lub grupa rolników dopłata może wynieść 60 proc.

 
O przyznaniu pieniędzy na inwestycje nie decyduje kolejność złożenia dokumentów, ale liczba punktów. Pod uwagę będą brane m.in. wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, których wsparcie dotyczy, to czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości, czy ma nie więcej niż 40 lat oraz czy inwestycja, którą będzie realizował będzie sprzyjała ochronie środowiska naturalnego.

 
W ramach każdego naboru ARiMR przygotuje dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy. Jedną dla rolników z województwa mazowieckiego, a drugą dla rolników z pozostałych województw. Listy zostaną opublikowane w ciągu 90 dni od zakończenie terminu składania wniosków.

 
ARiMR przewiduje w styczniu 2016 r. kolejny nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych". Wtedy będzie można składać wnioski także o dofinansowanie zakupu ciągników i innych maszyn rolniczych.

POWIĄZANE

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Polska Izba Mleka ruszyła z akcją #WspieramyPolskieMleczarstwo, która jest sfina...

Jak podaje UOKiK koncentracja będzie polegać na połączeniu Spółdzielni Mleczarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę