Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRIR na Sejmowej Komisji Rolnictwa na temat pomocy suszowej

18 października 2019
KRIR na Sejmowej Komisji Rolnictwa na temat pomocy suszowej

15 października 2019 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat działań rządu podjętych w sprawie pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Członek Zarządu KRIR Jolanta Nawrocka oraz Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z Prezesem Piotrem Walkowskim na czele.

Informację na temat działań rządu przedstawił Podsekretarz Stanu w MRiRW – Rafał Romanowski. Zgodnie z ogłoszeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy, od 3 do 31 października br. mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji. Minister poinformował także o stawkach pomocy oraz poziomie wypłaconej już do tej pory pomocy rolnikom w tym zakresie.

W trakcie dyskusji rolnicy zwrócili uwagę na brak pomocy skierowanej do rolników-rybaków śródlądowych, a także problem rozgraniczenia produkcji roślinnej od zwierzęcej przy szacowaniu strat - ci rolnicy zostali podwójnie ukarani, bo nie dość, że nie zebrali zbóż na paszę i muszą ją zakupić, to większość z tych gospodarstw (z produkcją zwierzęcą) nie osiągnie poziomu strat w wysokości 30% i zakwalifikowane zostaną do korzystania z pomocy de minimis, której stan wykorzystania na dzień 15.10.2019 wynosił 98,54%.

Przedstawiciele izb ponownie zwrócili uwagę, że wiele komisji szacujących straty nie skończyło swoich prac, docierają także sygnały od rolników, że protokoły podlegają dość długiemu procesowi weryfikacji w Urzędach Wojewódzkich, co wydłuża całą procedurę ubiegania się rolników o pomoc finansową, co oznacza że ustalony termin naboru wniosków do 31.10.2019 r. może być zbyt krótki. W odpowiedzi Minister Romanowski poinformował, że termin zostanie prawdopodobnie wydłużony – zebrani rolnicy wyrazili nadzieję, że nie zostanie to ogłoszone w ostatniej chwili.

Ponadto poniesiono kwestię zbyt skomplikowanych wniosków o pomoc, a także w dalszym ciągu zbyt małą ilość stacji pomiarowych.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę