W centralnej części Francji, w departamencie Loir-et-Cher, na fermie kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Zakażone stado liczyło 2,6 tys. sztuk kaczek. W reakcji na tę informację importu wszelkich produktów drobiarskich, w tym jaj, z regionu Loir–et-Cher zakazały władze Hongkongu.
Francuzi są liderem w produkcji mięsa kaczego w Unii Europejskiej. W 2018 roku produkcja mięsa kaczego we Francji wzrosła o 24 proc. do poziomu 225 tys. ton. Dla porównaniu, u kolejnych w rankingu największych producentów kaczek podaż wyniosła: Węgry - 93 tys. ton, Polska - 51 tys. ton mięsa. Przypominamy, że w okresie wiosenno - letnim tego roku wirus o niskiej zjadliwości wyrządził ogromne straty w sektorze drobiarskim w Belgii.
Francja także w 2018 roku zgłaszała problemy zakażenia nisko zjadliwym wirusem grypy ptaków na fermach drobiu, szczególnie tych specjalizujących się w chowie kaczek. Niepokoiła wówczas różnorodność pojawiających się szczepów wirusa. Jednak największe straty ponieśli w latach 2016-2017 producenci w południowo – zachodniej Francji specjalizującej się w produkcji foie gras. W walce z grypą ptaków zlikwidowano miliony kaczek i gęsi, a działając prewencyjnie przez dłuższy czas wstrzymywano się z wznowieniem produkcji. Francuski sektor dzięki pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej i francuskiego rządu, szacowanej na 350 milionów euro, powoli odzyskiwał wcześniejszy potencjał produkcyjny.
Kryzys jaki spotkał francuskich producentów foie gras, pomimo kosztów które trzeba było ponieść, skłonił ich do zmian w metodach produkcji, aby zmniejszyć ryzyko związane z HPAI w przyszłości. Liczba kaczek wyprodukowanych we Francji w 2017 roku zmniejszyła się do 23 milionów z poziomu 29 milionów w 2016 r. oraz 37 milionów w 2015 roku. Przedstawiciele francuskiej branży oszacowali, że w 2017 roku o 20 procent zmniejszyła się produkcja foie gras.
źrodło: KIDiP