aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Grypa ptaków na fermie kaczek we Francji

16 października 2019
Grypa ptaków na fermie kaczek we Francji

W centralnej części Francji, w departamencie Loir-et-Cher, na fermie kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Zakażone stado liczyło 2,6 tys. sztuk kaczek. W reakcji na tę informację importu wszelkich produktów drobiarskich, w tym jaj, z regionu Loir–et-Cher zakazały władze Hongkongu.

Francuzi są liderem w produkcji mięsa kaczego w Unii Europejskiej. W 2018 roku produkcja mięsa kaczego we Francji wzrosła o 24 proc. do poziomu 225 tys. ton. Dla porównaniu, u kolejnych w rankingu największych producentów kaczek podaż wyniosła: Węgry - 93 tys. ton, Polska - 51 tys. ton mięsa. Przypominamy, że w okresie wiosenno - letnim tego roku wirus o niskiej zjadliwości wyrządził ogromne straty w sektorze drobiarskim w Belgii.

Francja także w 2018 roku zgłaszała problemy zakażenia nisko zjadliwym wirusem grypy ptaków na fermach drobiu, szczególnie tych specjalizujących się w chowie kaczek. Niepokoiła wówczas różnorodność pojawiających się szczepów wirusa. Jednak największe straty ponieśli w latach 2016-2017 producenci w południowo – zachodniej Francji specjalizującej się w produkcji foie gras. W walce z grypą ptaków zlikwidowano miliony kaczek i gęsi, a działając prewencyjnie przez dłuższy czas wstrzymywano się z wznowieniem produkcji. Francuski sektor dzięki pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej i francuskiego rządu, szacowanej na 350 milionów euro, powoli odzyskiwał wcześniejszy potencjał produkcyjny.

Kryzys jaki spotkał francuskich producentów foie gras, pomimo kosztów które trzeba było ponieść, skłonił ich do zmian w metodach produkcji, aby zmniejszyć ryzyko związane z HPAI w przyszłości. Liczba kaczek wyprodukowanych we Francji w 2017 roku zmniejszyła się do 23 milionów z poziomu 29 milionów w 2016 r. oraz 37 milionów w 2015 roku. Przedstawiciele francuskiej branży oszacowali, że w 2017 roku o 20 procent zmniejszyła się produkcja foie gras.

źrodło: KIDiP


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę