Ptak_Waw_CTR_2024

Mięso przepiórcze – niebo dla podniebienia

4 września 2009
Jaja oraz mięso przepiórek japońskich stanowią pożywienie „delikatesowe”. W takich krajach jak Hiszpania, Włochy, Francja oraz Niemcy, w każdej szanującej się restauracji serwuje się je na zamówienie. W Polsce niestety nie ma tradycji konsumpcji jajek i mięsa przepiórczego. A szkoda, bo jajka przepiórcze obdarzone są doskonałymi walorami smakowymi, zaś rosół z tuszki przepiórczej jest po prostu wyśmienity. Smakosze mięsa drobiowego sądzą, że przepiórce jako przysmakowi nie dorównuje żaden inny gatunek drobiu.
Mięso przepiórcze doceniane było już w starożytnym Egipcie; według wierzeń miało cudowną moc uzdrawiającą i było stosowane w leczeniu rekonwalescentów. Ponadto, serwowano je na stoły kapłanów, bogatych Egipcjan, jak również w żywieniu budowniczych słynnych piramid.
Przepiórki do Polski zostały sprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Od lat 90. obserwuje się renesans hodowli tych ptaków. Są odporne na gorsze warunki bytowania i lęgów. Ciężar ich ciała waha się od 120 do 150 g, a nieśność rozpoczyna się między 35 a 40 dniem życia i wynosi 70–90%. W ciągu 8 miesięcy użytkowania, od jednego ptaka uzyskuje się 2,5–3 kg jajeczek o masie jednej sztuki rzędu 8–10 g. Zużycie paszy na produkcję 1 kg jajek jest zbliżone jak w przypadku kur.
Jaja przepiórcze pod wieloma względami przewyższają kurze. Są zdrowsze oraz bardziej zasobniejsze w składniki odżywcze. Mają też zdecydowanie lepszy smak. W dodatku, ze względu na ich urodę, można je z powodzeniem używać do dekoracji. Wysoka wartość odżywcza jajek przepiórczych wynika z ich bogatego składu chemicznego. Zawierają one więcej aminokwasów egzogennych (metionina, treonina) oraz mniej tłuszczu niż jajka kurze. Wysoki poziom aminokwasów egzogennych decyduje o wybitnej wartości biologicznej jajek przepiórczych. Ze wszystkich gatunków drobiu, jaja przepiórcze zawierają najwięcej fenyloalaniny i tyrozyny. Aminokwasy te odgrywają ważna rolę w procesach syntezy hormonów tarczycy i nadnerczy. Porównując jaja wszystkich 6 gatunków drobiu pod względem zawartości cholesterolu, jajka przepiórcze maja go najmniej. Są też bogatym źródłem żelaza, miedzi, karotenu i witamin z grupy B ( B1, B2, B6, B12). Jaja przepiórcze ponadto, charakteryzują się najwyższą zawartością przyswajalnego fosforu, niespotykaną w innych produktach spożywczych.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę