Według najnowszego raportu OECD-FAO, prognozy dla rynku mięsa do 2019 roku są dość zróżnicowane. W omawianym okresie eksperci oczekują stałego wzrostu cen mięsa drobiowego, ale jednocześnie osłabienia cen wieprzowiny oraz wołowiny po 2015 roku - informuje FAMMU/FAPA.
Analitycy spodziewają się szybkiej odbudowy rynku mięsa po kryzysie finansowym. W pierwszej połowie analizowanego okresu ceny mięsa wołowego będą kształtować się na wysokim poziomie ze względu na zmniejszoną podaż, wynikającą z przebudowy stad bydła u największych producentów.
W następnym okresie zwiększona produkcja wołowiny oraz redukcja importu ze strony Rosji spowoduje obniżanie się cen tego gatunku mięsa. Po 2015 roku osłabną także ceny wieprzowiny pod wpływem zwiększonych dostaw z Brazylii oraz Chin. Ceny mięsa owczego będą utrzymywały się na dość niskim poziomie w pierwszych latach analizowanego okresu.
W późniejszym czasie mogą one jednak rosnąć ze względu na malejącą podaż, wynikającą z redukcji pogłowia owiec w Nowej Zelandii. Ceny mięsa drobiowego będą pozostawały silne przez cały prognozowany okres, czemu będzie sprzyjać rosnący popyt na białe mięso. Zdaniem autorów raportu w analizowanym okresie należy spodziewać się wzrostu produkcji mięsa przede wszystkim w krajach spoza OECD.
Na poprawę warunków rynkowych zareagują głównie producenci drobiu i wieprzowiny, ze względu na krótszy cykl produkcyjny tych gatunków mięsa. W przypadku wołowiny, na odbudowę produkcji będzie potrzebne więcej czasu. Według analityków światowa produkcja mięsa będzie rosła w prognozowanym okresie o 1,8 proc. rocznie, czyli nieco wolniej niż w minionej dekadzie. W krajach OECD wzrost produkcji będzie wynosił około 1 proc. rocznie.
W prognozowanym okresie spożycie mięsa będzie rosło w dużo większym tempie w porównaniu z innymi głównymi produktami spożywczymi. Wzrost spożycia mięsa będzie dotyczył przede wszystkim krajów spoza OECD, na co wpłynie rosnąca zamożność społeczeństw w tych krajach. Do końca prognozowanego okresu spożycie mięsa drobiowego w tych krajach zwiększy się o 38 proc. w porównaniu z okresem bazowym 2007-2009.
W przypadku wieprzowiny wzrost ten wyniesie 33 proc., wołowiny 23 proc., a mięsa owczego 31 proc. Spożycie mięsa przypadającego na jednego mieszkańca w krajach OECD zwiększy się o 4 proc., tj. o jedną czwartą mniej niż w krajach spoza OECD. W prognozowanym okresie światowy eksport mięsa wzrośnie o 22 proc. w porównaniu z okresem bazowym 2007-2009.
Na wzrost ten wpłynie przede wszystkim zwiększony handel mięsem drobiowym oraz wołowiną. Eksport z krajów OECD zwiększy się o nieco ponad 7 proc., natomiast z krajów spoza OECD wzrośnie o 29 proc. Największy udział we wzroście w światowym handlu mięsem będą miały kraje spoza OECD, w tym w szczególności Brazylia, której udział w eksporcie mięsa spoza krajów OECD w 2019 roku ukształtuje się na poziomie 60 proc.
Źródło: FAMMU/FAPA
8148214
1