Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa i Cogeca zadowolone z nowego sprawozdania IFPRI

3 marca 2016
Copa i Cogeca zadowolone z nowego sprawozdania IFPRI

Copa i Cogeca wyraziły zadowolenie z opublikowanego we wtorek nowego sprawozdania Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej (IFPRI), z którego wynika, że rolnicy zyskaliby na zniesieniu ceł na nawozy i ceł antydumpingowych.

Rolnicy stawiają czoła coraz poważniejszym wyzwaniom, związanym przede wszystkim z wysokimi cenami nawozów, a sprawozdanie, którego opracowanie zleciło Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników (IFA) ukazuje, że rolnicy bardzo by zyskali na obniżeniu kosztów środków produkcji.

Przemawiając w czasie wydarzenia dla mediów zorganizowanego przez IFA w Brukseli, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Cieszymy się z publikacji tego sprawozdania. Wysłaliśmy pismo do komisarz ds. handlu UE, Cecilii Malmström, w którym zwróciliśmy uwagę na nasze obawy. Co więcej, przedstawiliśmy nasze poglądy na spotkaniu z komisarzem ds. rolnictwa UE, Philem Hoganem, gdyż obniżenie kosztów produkcji stanowi jedno z rozwiązań aktualnego kryzysu, jaki panoszy się na unijnych rynkach rolnych.”

„Nawozy generują znaczną część kosztów związanych z produkcją pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, roślin oleistych oraz pasz (trawa) potrzebnych do wykarmienia zwierząt gospodarskich. Organizacje członkowskie Copa i Cogeca są przekonane, że znaczący spadek cen energii na rynku globalnym, który doprowadził do aprecjacji dolara w stosunku do euro, nie przełożył się na proporcjonalnie duży spadek cen nawozów mineralnych w całym łańcuchu, począwszy od mieszalni, przez dystrybucję aż po gospodarstwa. Istnieją narzędzia pozwalające na zarządzanie ryzykiem na rynku nawozów mineralnych, jednak nie są odpowiednio dopasowane i dostępne na poziomie gospodarstwa. Apelujemy do Komisji Europejskiej o natychmiastowe, czasowe wprowadzenie zerowej stawki celnej na produkty wymienione w rozdziale 31 kodeksu celnego i na amoniak (rozdział 2814), a także o zniesienie ceł antydumpingowych nakładanych na azotany amonu przywożone z Rosji,” dodał.

Jer Bergin z IFA powiedział „Nawozy stanowią drugą największą pozycję na liście wydatków irlandzkich rolników. Ich roczny koszt wynosi 500 mln euro. Komisja musi podjąć zdecydowane działania, gdyż dochody gospodarstw rodzinnych osiągnęły dno. Sprawozdanie to zgłębia funkcjonowanie unijnego rynku nawozów i porównuje je do innych ważnych regionów rolniczych na świecie. Z danych jasno wynika, że unijny rynek nie funkcjonuje prawidłowo, gdyż stawki i taryfy celne chronią unijnych producentów nawozów kosztem gospodarstw rodzinnych. Na przykład, ceny w UE wzrosły o 123% między 1970 a 2002 r., podczas gdy w krajach takich jak Brazylia spadły o 65%”.

James McCarthy, kierownik zespołu ds. projektu obejmującego środki produkcji IFA, powiedział: „Aktualna koncentracja unijnego sektora produkcji nawozów, wraz z coraz większą wertykalną integracją łańcucha dostaw, doprowadziły do nieuzasadnionego wzrostu cen nawozów płaconych przez rolników w stosunku do innych kosztów produkcji. Dawniej przemysł obwiniał rosnące koszty energii za tę rozbieżność. Jednak znaczny spadek kosztów energii, odnotowany w ciągu dwóch ostatnich lat, nie znalazł odzwierciedlenia w cenach nawozów sprzedawanych producentom pierwotnym.”

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę