MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, co się zmienia dla smartfonów?

18 listopada 2024
Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, co się zmienia dla smartfonów?

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wprowadzają zmiany w standardzie ochrony praw konsumentów w sektorze usług telekomunikacyjnych, zgodnie z nowym prawem UE- czytamy w EURACTIV.PL.

 

Ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. — Prawo komunikacji elektronicznej (PKE) wprowadza do polskiego porządku prawnego kilka unijnych aktów prawnych, w tym dyrektywę 2018/1972 ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE). 

Prawo to zastąpiło wcześniejszą ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. — Prawo telekomunikacyjne. PKE. Kompleksowo reguluje ono między innymi kwestie dotyczące wykonywania działalności na rynku telekomunikacyjnym i gospodarowania częstotliwościami (w tym 5G). Zawiera także szereg przepisów, które wpływają na sytuację konsumentów. 

Kluczowe zmiany w ustawie

  1. Zwięzłe i przejrzyste podsumowanie warunków umowy: Zgodnie z założeniami PKE każdy konsument ma otrzymać jednostronicowy dokument, zawierający podsumowanie najważniejszych informacji, dotyczących zawieranej umowy. Rozwiązanie to z powodzeniem wprowadzono już na rynku usług finansowych. Zmniejszy to ryzyko, że konsument nieświadomie zaakceptuje niekorzystne warunki umowy. Po akceptacji podsumowanie stanie się częścią umowy.
  2. Nowe zasady zawierania umów: PKE wprowadza zakaz zawierania umów na usługi komunikacji elektronicznej podczas nieumówionej wcześniej wizyty dostawcy w miejscu zamieszkania klienta (wizyty akwizytorów). Umowy zawarte w ten sposób będą uznawane za nieważne, czyli nie będą wywoływać skutków prawnych. Ma to na celu ochronę konsumenta przed presją i niechcianymi ofertami.
  3. Zwrot niewykorzystanych środków z konta PrePaid (telefonu na kartę)W sytuacjach zmiany dostawcy lub wygaśnięcia umowy klienci będą mieli prawo do zwrotu niewykorzystanych środków przedpłaconych. Możliwość składania wniosków o zwrot środków daje klientom lepszą kontrolę nad ich finansami.
  4. Jednolity typ ładowarek (USB-C): Przepisy PKE sankcjonują  też wspólny standard ładowarek do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Ustawa stanowi, że urządzenia muszą być konstruowane w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C. Przepis ten ma nie tylko ułatwić użytkownikom codzienne funkcjonowanie, ale też wpisuje się w politykę zmniejszenia ilości elektrośmieci. Oczywiście dotyczy on nowych urządzeń, co oznacza, że konsument nie będzie ponosił żadnych konsekwencji, jeżeli korzysta z urządzenia, zakupionego przed wejściem w życie przepisów, a ładowanego z wykorzystaniem innego gniazda (np. Micro USB). Trzeba jednak pamiętać, że ładowarek do takich urządzeń z czasem będzie na rynku coraz mniej.
  5. Zgody marketingowe co do zasady ważne: PKE wprowadza zmiany dotyczące używania tzw. automatycznych systemów wywołujących i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych do celów przesyłania informacji handlowej (np. do wysyłania SMS-ów albo mailingu). Dotychczas wyrażone zgody marketingowe pozostają ważne, jeśli odpowiadają warunkom PKE, czyli — co wynika z art. 400 PKE — są zgodne z RODO. 
  6. Ograniczenie kosztów dodatkowych tzw. direct billing: PKE wprowadza obowiązek wyrażenia zgody na obciążenie rachunku dodatkowymi kosztami. Oznacza to w praktyce, że jeżeli chcemy np. uiścić opłatę za platformę streamingową w ramach rachunku u operatora telekomunikacyjnego, to musimy wyrazić na to zgodę, chociażby przez ustalenie limitu, jaki operator za takie dodatkowe usługi może pobrać w konkretnym cyklu rozliczeniowym.
  7. Narzędzie do porównywania ofert: Konsumenci otrzymają także bezpłatną porównywarkę dostępnych na rynku ofert dostawców internetu i usług telefonii komórkowej. Ustawa nakłada na Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej obowiązek weryfikacji, czy użytkownicy końcowi mają dostęp do takiego narzędzia porównawczego. Jeśli okaże się, że takie narzędzie nie funkcjonuje, Prezes UKE zapewni je we własnym zakresie. Porównywarki oferowane przez podmioty trzecie będą musiały przejść certyfikację prowadzoną przez Prezesa UKE.

Nowe przepisy mają ułatwić korzystanie z usług komunikacji elektronicznej, a także zwiększyć ochronę konsumenta (a w zasadzie użytkownika końcowego, bo ten termin jest używany w przepisach z zakresu komunikacji elektronicznej), pomagając mu podejmować świadome decyzje i lepiej kontrolować wydatki


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W listopadzie 2024/25 r. eksport rzepaku z Ukrainy zmniejszył się trzeci miesiąc...

Od 1973 roku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opracowuje i prze...

Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką. Prawie 70 proc. strategii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę