Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko DIR w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną

3 września 2003

 Wrocław, dnia 29.08.2003 r. 

Stanowisko Dolnośląskiej Izby Rolniczej 
dotyczące szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych

Do Dolnośląskiej Izby Rolniczej napływa wiele skarg od rolników w sprawie sposobu likwidacji szkód spowodowanych przez zwierzynę łowną w uprawach polowych. Zarówno sposób szacowania szkód, jak i wysokość odszkodowania wypłacanego przez koła łowieckie działające na terenie Dolnego Śląska są często nieadekwatne do poniesionych strat.

Szczegółowe zasady dotyczące rekompensowania szkód wyrządzonych w uprawach rolnych przez dziki, łosie, daniele i sarny oraz szkód spowodowanych przez działalność kół łowieckich określone w ustawie Prawo Łowieckie w praktyce nie sprawdzają się. Efektem tego są częste nieporozumienia pomiędzy kołami łowieckimi a rolnikami dotyczące wysokości oraz sposobu szacowania szkód. 

Ze względu na pogłębiający się konflikt pomiędzy kołami łowieckimi a rolnikami niezbędna jest nowelizacja ustawy o Prawie Łowieckim. 

Dolnośląska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, aby szkody łowieckie w uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę łowną pokrywało Państwo. Zgodnie z przepisami głównym właścicielem i dysponentem zwierzyny łownej w stanie wolnym jest Skarb Państwa, w którego imieniu gospodarkę łowiecką prowadzą koła łowieckie. Przejęcie obowiązku wypłaty odszkodowań przez służby państwowe w terenie umożliwiłoby rozwiązanie szeregu konfliktów. Natomiast koła łowieckie powinny ponosić konsekwencje finansowe w sytuacji, gdy gospodarkę łowiecką prowadzą w sposób niewłaściwy, naruszając obowiązujące w tym zakresie rozporządzenia i umowy szczegółowe.

W przypadku zasad szacowania szkód powinien znaleźć się zapis, że w składzie komisji szacujących powinni uczestniczyć przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawiciele gmin oraz właściwej terytorialnie izby rolniczej. Ponadto niezbędne jest uproszczenie procedur dotyczących wykonywania oględzin w terenie i jasno określone zasady wypłaty wysokości przysługującego odszkodowania za poniesione straty.

Ze względu na sytuację, gdzie nie wszystkie mediacje prowadzone przez gminę pomiędzy poszkodowanymi (rolnicy) a kołami łowieckimi kończą się polubownie, rozwiązanie przejęcia przez budżet państwa obowiązku wypłaty odszkodowań wydaje się rozwiązaniem najlepszym. Przepisy ustawy powinny określać, że mediacje Wójt lub Burmistrz prowadzi wszczynając postępowanie administracyjne w sprawie. Taka procedura w konsekwencji ograniczyłaby ilość spraw sądowych wnoszonych przez rolników przeciwko zarządcy obwodu łowieckiego, a tym samym wpłynęłaby pozytywnie na dobrą współpracę pomiędzy rolnikami i myśliwymi.

Prezes 
Dolnośląskiej Izby Rolniczej
Leszek Grala


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę