Przedsiębiorcy z branży spożywczej, którzy nie rozpoczną wdrażania w swoich firmach systemu bezpieczeństwa żywności HACCP, będą karani - zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek wdrożenia systemu HACCP na wszystkich przedsiębiorców z branży spożywczej (producentów, handlarzy, restauratorów itd.), jednak nie określały terminu, w którym wprowadzenie systemu musi być zakończone, nie przewidywały również żadnych sankcji w przypadku zwłoki. Teraz, w związku z dalszym dostosowaniem polskiego prawa do wymagań europejskich, wymagania zostały zaostrzone. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, inspekcja sanitarna będzie mogła dokonywać oceny zaawansowania wdrożenia systemu HACCP na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez kierującego zakładem oraz nakładać sankcje karne w przypadku braku postępów we wdrażaniu systemu.
Wdrożenie HACCP, czyli systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z nimi, przestrzeganie właściwej jakości zdrowotnej żywności oraz higieny w procesie produkcji i w obrocie żywnością w zakładach produkujących żywność lub wprowadzających ją do obrotu musi być zapewnione przez kontrolę wewnętrzną każdego etapu produkcji (handlu).