Do magazynów Banków Żywności trafiły pierwsze dostawy darów z Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej. Łącznie - za pośrednictwem polskich organizacji charytatywnych - trafi do potrzebujących ponad 10 tysięcy ton nadwyżek mleka w proszku, ryżu i makaronu z rezerw Unii Europejskiej.
Program koordynuje Federacja Polskich Banków Żywności. Prezes Federacji Marek Borowski powiedział, że wartość produktów przeznaczonych dla Polski to prawie 24 miliony euro. Dary, które wystarczą dla około miliona osób, będą przekazywane potrzebującym od października do kwietnia, średnio po dwa kilogramy żywności na osobę miesięcznie.
Żywność będzie przekazywana potrzebującym między innymi przez Caritas Polska. Szef Caritas ksiądz Adam Dereń - obecny przy rozładowywaniu tirów z żywnością - powiedział, że dla podopiecznych Caritas otrzymane produkty to znacząca pomoc. Mleko, ryż i makarony trafią między innymi do jadłodajni dla ubogich, do rodzin oraz rodzinnych domów dziecka.
Szefowa PCK Scholastyka Śniegowska powiedziała, że pomoc żywnościową mogą otrzymać nawet ci, którzy dotąd nie korzytali ze wsparcia socjalnego, a są w trudnej sytuacji. Trzeba tylko zgłosić się do PCK lub innej organizacji zajmującej się dystrybucją żywności z programu unijnego .
W Polsce poniżej granicy minimum socjalnego żyje prawie sześćdziesiąt procent rodzin. Natomiast aż 11 procent Polaków jest w skrajnym ubóstwie, za które przyjęto poziom dochodów pozwalających zaledwie na przeżycie, bez realizowania innych potrzeb. Liczba osób ubogich w ostatnich latach rośnie.
Według analiz przeprowadzonych przez Eurostat - Polacy są najbiedniejszym społeczeństwem w Unii Europejskiej. Dochód narodowy Polaka wynosi nieco ponad 47 procent średniej wszystkich krajów poszerzonej Unii.