Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zero tolerancji dla odstępstw

23 lipca 2003

Przyjęcie unijnego prawodawstwa w dziedzinie weterynarii, modernizacja zakładów przetwórczych i prawidłowa kontrola na wschodniej granicy to najpilniejsze zadania stojące przed Polską.

Zdaniem komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumentów Davida Byrne’a to nie tylko kwestia spełnienia dyrektyw unijnych, ale i korzyści dla obywateli polskich oraz firm mogących działać na wspólnotowym rynku.

Obok przyjęcia ustaw weterynaryjnych i aktów wykonawczych do nich, modernizacji przetwórni mięsa, mleka czy ryb, David Byrne domaga się od władz polskich zapewnienia odpowiedniej kontroli wwozu na obszar UE zwierząt i produktów żywnościowych na naszej granicy wschodniej.

Istotne jest również gromadzenie i przechowywanie pestycydów, zbiórka i utylizacja odpadów zwierzęcych, rozwiązanie kwestii fitosanitarnych (ochrony przed groźnymi chorobami roślin, które UE zlikwidowała u siebie) oraz wyeliminowanie pozostałości szkodliwych substancji z mięsa (chodzi głównie o antybiotyki podawane chorym zwierzętom). Z tego powodu Unia nieraz wstrzymywała import mięsa z krajów trzecich – dodał.

Bruksela nie widzi dziś groźby wprowadzenia wobec Polski tzw. klauzul ochronnych. Klauzule te Unia może zastosować w przypadku poważnego niedostosowania w którejkolwiek z dziedzin lub nawet w razie uzasadnionego przekonania (na podstawie uprzedniej kontroli), że takie niedostosowanie będzie miało miejsce. W tym drugim przypadku klauzule obowiązywałyby już od pierwszego dnia naszego członkostwa.

Klauzula, która pozwala wykluczyć dany kraj ze wspólnej polityki Unii w tym obszarze, może prowadzić również do zakazu eksportu na rynek UE produktów wytwarzanych przez niedostosowane zakłady. Ale może też oznaczać utrzymanie ścisłej kontroli sanitarnej na granicach między Polską a resztą Unii i kłopoty dla wszystkich polskich zakładów z eksportem artykułów spożywczych. Zdaniem Davida Byrne’a w zakładach, które dostosowują się do przepisów UE, możliwości przesunięć w czasie są niewielkie, zaś te zakłady, które nie podlegają okresom przejściowym, zostaną po prostu zamknięte.

Komisarz tłumaczył bezkompromisowość tym, że konsumenci w krajach UE po aferze z BSE wywierają silną presję na Komisję Europejską, domagając się bezpiecznej żywności. Dlatego Unia ma jasne zdanie: „Zero tolerancji dla odstępstw wobec unijnego prawa”.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę