Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zatwierdzić rozszerzenie 

17 marca 2003

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej wezwą w poniedziałek to unijne zgromadzenie, żeby wyraziło zgodę na przyjęcie do UE 1 maja 2004 roku 10 nowych państw, w tym Polski.

Sprawozdawcy kolejny raz zaapelują też do przystępujących państw, żeby nie ustawały w wysiłkach, by spełnić wymogi członkostwa, dostosować się do reguł unijnych, wzmocnić niezależną służbę cywilną i sądownictwo, a także zwalczać korupcję.

Raporty dotyczące rozszerzenia Unii, w tym ogólny Elmara Broka i w sprawie Polski Jasia Gawrońskiego, będą w poniedziałek późnym południem przedmiotem debaty w Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu Europejskiego. 

Głosowanie parlamentarnej komisji w sprawie Traktatu Akcesyjnego – podstawy prawnej rozszerzenia –  zaplanowano na najbliższą środę, zaś całego parlamentu na sesji plenarnej w Strasburgu 9 maja.

Zgoda parlamentu jest niezbędna, żeby państw członkowskie Unii mogły podpisać traktat 16 kwietnia w Atenach.

W ostatnich dniach Parlament Europejski zagroził zwłoką w głosowaniu nad Traktatem Akcesyjnym, jeżeli nie uzyska gwarancji, że będzie mógł skorzystać ze swoich uprawnień do poprawiania unijnego budżetu również w jego części związanej z rozszerzeniem. Parlament protestuje przeciwko wpisaniu do traktatu sztywnych pułapów wydatków związanych z poszerzenie Unii na lata 2004 – 2006.

W uzasadnieniu swojego wniosku o zgodę na przyjęcie Polski do Unii, sprawozdawca ds. Polski Jaś Gawroński przypomniał, że unijny parlament w kilku poprzednich raportach zwracał uwagę na potrzebę wzmocnienia uprawnień i niezależności (polskiej) służby cywilnej.

Według Gawrońskiego, rekomendacja w tej sprawie pozostaje przedmiotem troski mimo całego osiągniętego postępu. Sprawozdawca ponowił także wyrazy zatroskania sytuacją w polskich mediach i zaapelował, żeby zapewnić im całkowitą niezależność. Zwrócił on również uwagę na potrzebę dalszej walki z korupcją i pracy nad stworzeniem prawdziwej kultury politycznej i administracyjnej w Polsce.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę