Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zaległości kandydatów w modernizacji rynku pracy

20 lutego 2003

Dziś Komisja Europejska ma opublikować raport, z którego wynika, że kraje kandydujące do Unii Europejskiej, w tym Polska, mają duże zaległości w modernizacji rynków pracy i zaniżą wiele unijnych wskaźników w tym zakresie.

Doniesienia o raporcie, zamieszczone w środowym "Financial Times", potwierdził w rozmowie z PAP Andrew Fielding, rzecznik komisarz UE ds. polityki społecznej i zatrudnienia Anny Diamantopulu.

Wszystkim kandydatom wiele brakuje na przykład do wyznaczonego sobie przez Unię celu, jakim jest 70-procentowy wskaźnik zatrudnienia – powiedział Andrew Fielding. Polska należy do krajów, które są nadmiernie uzależnione od zatrudnienia w schyłkowym przemyśle ciężkim i w rolnictwie, co oznacza, że zanim sytuacja u nich się poprawi, najpierw zapewne będzie musiała się pogorszyć – dodał rzecznik. W Polsce pracuje tylko 54% ludności w wieku produkcyjnym i ten wskaźnik ostatnio maleje.

Już teraz Polska, Słowacja i Bułgaria biją europejskie rekordy bezrobocia. Jest ono w tych krajach bliskie 20% ludności czynnej zawodowo, podczas gdy średnia unijna wynosi 8,5%, a nigdzie nie przekracza 12%.

Zdaniem anonimowego urzędnika Komisji, cytowanego przez "Financial Times" kraje kandydujące będą raczej obciążeniem niż dobrodziejstwem (dla Unii) w realizacji strategii lizbońskiej, jeżeli nie będą się szybko reformowały. Strategia lizbońska to przyjęty w 2000  roku na szczycie w Lizbonie program modernizacji, który ma uczynić z Unii do 2010 roku najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę świata, opartą na wiedzy, zdolną do trwałego wzrostu gospodarczego, z większą liczbą lepszych miejsc pracy i większą spójnością socjalną.

Eksperci Komisji zalecają przede wszystkim złagodzenie ciężaru podatków i składek socjalnych, które odstraszają pracodawców od tworzenia nowych miejsc pracy. W Polsce podatki i składki stanowią średnio 42% kosztów pracy, co jest znacznie wyższym wskaźnikiem niż w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Hiszpanii (średnia unijna 38%).

Raport zaleci też kandydatom reformę systemów edukacji i szkolenie pracowników, żeby zapewnić im nowoczesne i elastyczne kwalifikacje.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę