Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wysoki wzrost eksportu produktów mleczarskich do Unii Europejskiej

21 września 2004

Wpływy zakładów mleczarskich z eksportu produktów mlecznych wzrosły o 70 procent w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z takim samym okresem 2003 r. Fachowcy są zaskoczeni dynamiką i popytem na polskie produkty, szczególnie w krajach Unii Europejskiej.

Poinformowano o tym w poniedziałkowym komunikacie po II Ogólnopolskim Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które zakończyło się w niedzielę w Augustowie (Podlaskie).

Z danych przedstawionych podczas forum wynika, że aż 64 proc. rynku zbytu stanowi eksport do krajów Unii Europejskiej. Według informacji z niektórych zakładów, jeszcze więcej eksportowały one do Unii w lipcu i sierpniu.

Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) podkreślił, że rewelacyjne wyniki eksportowem były możliwe do osiągnięcia m.in. dzięki kontyngentom bezcłowym do Unii Europejskiej.

Według IERiGŻ, polskie produkty mleczarskie są tańsze od unijnych o 17-34 proc.. Wyniki eksportu i stale rosnący skup mleka oraz wysokie ceny za skupowany surowiec dobrze rokują dla polskiego mleczarstwa.

Uczestnicy forum ocenili, że w najbliższym czasie cena mleka zacznie spadać. Pociągnie to za sobą spadek kosztów produkcji i cen artykułów mleczarskich, co zwiększy na nie popyt na rynku krajowym. W naszym kraju ostatnio spada spożycie mleka.

Przedstawiciele branży mleczarskiej zwrócili także uwagę na znaczenie rynku rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego. "Eksport do Rosji stanowi obecnie 9 procent wartości ogólnego eksportu polskich produktów mleczarskich" - poinformowała Elżbieta Nitecka ze Związku Prywatnych Przetwórców Mleka.

Jej zdaniem, polskie mleczarnie są przygotowane pod względem wymagań do odbioru kontroli rosyjskich inspektorów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę