Ptak_Waw_CTR_2024

Wypoczynek po europejsku

24 listopada 2003

Państwa członkowskie UE maja prawo samodzielnie ustalać wymiar tygodniowego czasu pracy, a ograniczeniem jest tylko, że obywatel UE nie może w tygodniu pracować więcej niż 48 godzin (wliczając godziny nadliczbowe).

Z postanowień dyrektywy wyłączone są: transport drogowy, kolejowy lotniczy, wodny śródlądowy, rybołówstwo morskie, a także praktyki lekarskie. Ale i w tych dziedzinach nie zabrakło regulacji. Przykładem są precyzyjnie określone warunki pracy kierowców (nie mogą prowadzić pojazdu dłużej niż przez 8 godzin z jedną godzinna przerwa i dwoma 15 minutowymi, co łatwo sprawdzić dzięki tachometrom).

Każdy pracujący obywatel UE ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku dziennego w wymiarze co najmniej 11 godzin na dobę.
Kraje UE muszą również wprowadzić do swojego ustawodawstwa ustalenia dotyczące przerw w pracy, gdy zajmuje ona więcej niż sześć godzin dziennie.

Pracodawcy musza zapewnić każdemu pracownikowi co najmniej dobę nieprzerwanego wypoczynku w tygodniu. Unijne ustalenia określają również płatny , coroczny urlop na co najmniej cztery tygodnie.
Aby zniechęcić pracocholików do rezygnowania z wypoczynku, dyrektywa nie dopuszcza wypłat ekwiwalentu urlopowego (za wyjątkiem rozwiązania umowy o prace).

W naszym kraju czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla pracownika 4 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę