Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wynik referendum jest już przesądzony

3 kwietnia 2003

Podczas wczorajszego posiedzenia Narodowej Rady Integracji Europejskiej, poświęconej m.in. kampanii informacyjnej przed referendum akcesyjnym, Lech Nikolski, minister ds. referendum europejskiego stwierdził, że wynik referendum jest już przesądzony. 

Lech Nikolski podkreślił też potrzebę włączenia się w kampanię referendalną różnych proeuropejskich środowisk obywatelskich i politycznych.

Minister zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie pojawiło się sporo opinii, głównie krytycznych, na temat realizowanej przez rząd kampanii. Jak powiedział, odbiera je jako troskę o wynik referendum i postara się wykorzystać te uwagi.

Zaznaczył, że wbrew wielu wyrażanym przez różne osoby opiniom, nie jest przekonany, że wynik referendum jest przesądzony, niezależnie od tego co i jak się robi. Przyznał, że jest trochę trudności w dialogu z opinią publiczną.

Według Nikolskiego, kampania informacyjna, którą rząd prowadzi, nie jest kampanią referendalną w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie odżegnujemy się od agitowania za udziałem w referendum, od nawoływania do głosowania na "tak", bo to jest pogląd polityczny rządu, ale te dwie kampanie (informacyjną i referendalną) trzeba rozgraniczyć – powiedział Nikolski.

Zaznaczył, że rząd chce stworzyć przestrzeń dla działalności ruchów obywatelskich, organizacji pozarządowych, a także politycznych, na wszystkich etapach kampanii referendalnej.

Dużo trudniej polemizować eurosceptykom ze środowiskami obywatelskimi i politycznymi niż z rządem – dodał. Masę wysiłku i wiele wyrafinowanej dyplomacji trzeba poświęcić na łączenie różnych środowisk proeuropejskich. Obecnie większość z nich mówi z kim nie będzie współpracować, ale mało które mówi z kim może współpracować.

Przewodnicząca Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz podkreśliła, że 2 tygodnie przed podpisaniem Traktatu Akcesyjnego w Atenach i 2 miesiące przed referendum europejskim Rada powinna wydać z siebie głos. Na jej wniosek większość uczestników posiedzenia przyjęła deklarację, wyrażającą głębokie zadowolenie członków NRIE z bliskiego już zakończenia procesu przygotowań do członkostwa Polski w UE. Sygnatariusze deklaracji zadeklarowali aktywność w tym procesie. Podpisanie w dniu 16 kwietnia 2003 r. w Atenach przez premiera RP Traktatu Akcesyjnego będzie zwieńczeniem dążeń wszystkich rządów RP od 1989 r., aby Polska stała się integralną częścią Europejskiej Wspólnoty – napisano w deklaracji. Polska w Unii europejskiej to nasze bezpieczne i stabilne jutro oraz perspektywa rozwoju dla przyszłych pokoleń.

Deklaracja zostanie rozesłana do członków NRIE, nieobecnych na środowym spotkaniu.

Członkowie Rady otrzymali informację o przebiegu rządowej kampanii Wynika z niej m.in., że zaplanowano realizację i emisję 60 miniatur filmowych we wszystkich telewizjach ponadregionalnych publicznych i komercyjnych. Tygodniowo odbędzie się łącznie 200 emisji.

Wymieniono też nowe wydawnictwa, m.in. broszury "Nasze warunki członkostwa", "Polska w UE od A-Z", wydaną przez ARiMR broszurę "Rolnictwo", "Biuletyn Specjalny Ministerstwa Rolnictwa" oraz materiały dla przedsiębiorców i samorządów.

Zgodnie z informacją, do 30 marca odbyło się 1 379 spotkań obywatelskich, w których uczestniczyło ok. 170 tys. osób. W ramach programu "Moja gmina w UE" utworzono gminne ośrodki informacji europejskiej. Na maj zaplanowano regionalne imprezy masowe w formie "ludowych pikników".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę