Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

"Wymiar społeczny członkostwa Polski w UE"

17 grudnia 2002

Minister rolnictwa Jarosław Kalinowski uczestniczył w poniedziałek w ogólnopolskiej konferencja naukowej: "Wymiar społeczny członkostwa Polski w UE", która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Minister przekonywał, że rolnictwo i środowiska wiejskie mają szansę najbardziej zyskać na integracji Polski z UE. Grupą zawodową, która ma szansę odnieść z procesu integracji i naszego członkostwa w UE największe korzyści są polscy rolnicy – powiedział Kalinowski.

Kalinowski stwierdził, że mimo ogromnego zagrożenia jakie rysowało się dla polskiego rolnictwa jeszcze przed samy końcem negocjacji, dziś może ze spokojem – może nie pełnym – powiedzieć, że przed polskim rolnictwem jest wręcz epokowa szansa. Zaznaczył jednak, że owa niepełność spokoju nie jest wynikiem opieszałości czy niedbalstwa strony polskiej, po prostu więcej nie dało się w Kopenhadze wynegocjować. To jest maksymalnie to, co w Kopenhadze, w tych uwarunkowaniach mogliśmy uzyskać – ocenił minister. Według niego to od nas zależy jak wykorzystamy dane nam szanse.

Ja widziałem, jak rano po pierwszym spotkaniu premiera Millera z premierem Danii nasza strategia negocjacji wręcz legła w gruzach i trzeba było natychmiast przewartościować tę strategię i od nowa budować to, co chcemy uzyskać – mówił Kalinowski o atmosferze, jaka panowała w Kopenhadze. Dodał, że Leszek Miller wziął wszystko na siebie i stał się głównym negocjatorem. Kalinowski podkreślił presję jaka oddziaływała na polskich negocjatorów i ich jednoczesną wolę walki. 

Kalinowski powiedział, że wszyscy "zaplątani" w negocjacje zdawali sobie sprawę z roli jaką odegra na szczycie Leszek Miller. W jednej z duńskich gazet Miller został wymieniony jako trzecia z osób, które odegrają najważniejszą rolę na szczycie w Kopenhadze. Miller był wymieniony w charakterze tego, który mógł najwięcej przegrać. Bo nadzieje rozbudzone w polskim społeczeństwie co do warunków finansowych wejścia do UE są bardzo duże. I po drugie, niewynegocjowanie satysfakcjonujących dla partnera koalicyjnego warunków w rolnictwie może spowodować problemy polityczne w kraju.– powiedział Kalinowski. 

Drżałem o wynik negocjacji, bo wyobrażałem sobie tę konferencję, gdyby ich wynik był inny. Ale możemy z optymizmem przystąpić do debaty. – powiedział prof. Adam Wojtaszczyk, kierownik Pracowni Instytucji Europejskich Instytutu Nauk Politycznych UW, rozpoczynając konferencję "Wymiar społeczny członkostwa Polski w UE". 

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę