MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wykorzystanie programu Sapard w województwie podkarpackim

20 stycznia 2004

Na Podkarpaciu do ARiMR w Rzeszowie wpłynęło łącznie 797 wniosków o dotację w ramach SAPARD-u. Najwięcej, bo 518 wpłynęło od samorządów na dofinansowanie w ramach Działania III "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich".

"Samorządy złożyły znacznie więcej wniosków, niż zakładała przewidziana na ten cel pula pieniędzy. Złożone wnioski stanowią 263 proc. środków wojewódzkich" - poinformował kierownik biura Sapard ARiMR w Rzeszowie Robert Kuraszkiewicz.

Najwięcej inwestycji dofinansowanych z programu przeprowadziła gmina Ropczyce. Środki z Sapardu zostały przeznaczone na dofinansowanie budowy wodociągów, oczyszczalni ścieków wraz z systemem kanalizacyjnym, zasilania energetycznego, a także modernizację drogi.

Zdaniem Kuraszkiewicza, w regionie niewystarczające jest natomiast zainteresowanie Sapardem wśród rolników indywidualnych wniosków. Do końca roku złożono jedynie 96 wniosków. Kierownik biura Sapard ARiMR w Rzeszowie dodał, że sytuacja ta może się jeszcze jednak zmienić, gdyż termin składnia wniosków na Działanie II "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" jeszcze nie minął.

Teoretycznie rolnicy mogą składać wnioski do 1 maja, czyli do dnia wejścia Polski do UE. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, gdyż również do 1 maja powinny zostać podpisane umowy o pomoc. Obsługa wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa około 4-6 tygodni, co skraca czas składania wniosków. Według ekspertów z ARiMR, rolnicy, którzy do końca lutego złożą wnioski mogą mieć pewność, że podpiszą umowy w terminie, ci którzy zrobią to później muszą liczy się z ryzykiem.

Do tej pory wśród rolników największym powodzeniem cieszyły się wnioski o dotację na uprawę sadów, roślin wieloletnich, szkółkarstwa, na zakup maszyn rolniczych: ciągników, pługów, siewników, a także na budowę obór, silosów zbożowych, zbiorników na nawóz.

Pan Marian z Błażowej uzyskał 50-cio procentową dotację na zakup ciągnika, kosztującego 80 tys. zł. Pieniądze na wkład własny miał ze środków własnych. Do ubiegania się o pomoc zachęcił go fakt, że dotacja jest bezzwrotna i umożliwia rozwój.

Przy składaniu wniosków najwięcej problemów miał z zebraniem całej dokumentacji (z urzędu skarbowego, KRUS, aktów notarialnych) oraz przy przygotowaniu biznesplanu. Nie wie jeszcze, czy będzie korzystał z programów poakcesyjnych, ponieważ nie zna ich warunków.

Do głównych powodów, dla których starający się o dotację nie otrzymali jej, należy brak własnego wkładu lub braki w dokumentacji, niezbędnej do składania wniosków. Osoby te jednak nie chcą podawać szczegółów w tej sprawie i nie chcą rozmawiać z dziennikarzami. Jeden z rolników przyznał, że starał się o dotację na budowę stolarni, ale nie miał odpowiedniego zezwolenia.

Większość rolników w podkarpackim w ogóle nie skorzystała z możliwości starania się o dotację. Głównym powodem był brak środków na wkład własny, obawy przed niemożliwością spłaty kredytów pomostowych, udzielanych przez banki, a także nieuregulowane kwestie własności w gospodarstwie.

Podkarpaccy rolnicy nie wiedzą na razie, czy będą korzystać z programów poakcesyjnych, ponieważ nie znają jeszcze ich warunków. Zastrzegli jednak, że są gotowi uzupełnić braki w dokumentacjach, jeżeli nowe programy będą atrakcyjne i korzystne.

Najmniejsze zainteresowanie w województwie było Działaniem I "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych". Złożono jedynie 45 wniosków.

Najwięcej wniosków spośród przetwórców rolno-spożywczych złożyli przetwórcy sektora mięsnego oraz owocowo-warzywnego. Z Sapardu dofinansowywano głównie zakup maszyn i urządzeń, linii technologicznych oraz modernizację zakładów.

Dużo wniosków w województwie wpłynęło na najpóźniej uruchomione Działanie IV "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Do końca roku wpłynęło 147 wniosków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę