Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wschodnia perspektywa

21 maja 2003

Rozszerzenie eksportu na rynki wschodnie to szansa Podlasia po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zmniejszenie barier celnych oraz dopłaty zwiększą konkurencyjność podlaskich wyrobów na tamtejszym rynku. Możemy także liczyć na większe inwestycje firm zainteresowanych ekspansją na Wschód.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował raport dotyczący wpływu integracji z Unią Europejską na polskie regiony. Z analizy wynika, że akcesja Polski do struktur unijnych pozytywnie wpłynie na wszystkie polskie województwa. Według autorów jednym z ważniejszych elementów, który wpłynie na gospodarkę regionów po integracji będzie wymiana handlowa z krajami unijnymi.  Handel z UE już teraz ma wpływ na regiony, po akcesji znikną bariery chroniące rynek przed importem, zostanie także przejęta zewnętrzna taryfa celna Unii Europejskiej. Gospodarki regionalne będą musiały dostosować się do norm i standardów wspólnotowego rynku. Te elementy w znacznym stopniu wpłyną na znaczenie handlu po akcesji.

Podlasie zakwalifikowano do grupy o najniższej wartości eksportu. W województwie podlaskim eksport na rynki unijne ma o wiele mniejsze znaczenie niż w innych regionach. Niekorzystnym sygnałem jest także zmniejszenie udziału eksportu o wysokim zaawansowaniu technologicznym. Może to oznaczać, że nawet po otwarciu rynku unijnego mało prawdopodobny jest znaczny wzrost eksportu regionu.

Na rynki unijne trafia 53 proc. całości podlaskiego eksportu, 35 proc. zaś to eksport do krajów byłego ZSRR. Taka struktura eksportu podlaskiego, który nie jest zdominowany przez odbiorców unijnych ma także dobre strony. Popyt na towary nie będzie bowiem zależał wyłącznie od koniunktury na wspólnotowym rynku.

Skutkiem liberalizacji handlu zagranicznego będzie zwiększona konkurencja odczuwana przez krajowe firmy. Według autorów raportu presja konkurencji w województwie podlaskim może być szczególnie silna, głównie z powodu słabości podlaskiego przemysłu. Oferta eksportowa Podlasia, pomimo bliskości rynków zza wschodniej granicy, nie jest zbyt konkurencyjna. W dłuższym okresie jednak znaczenie bliskości tych rynków będzie rosło. Według autorów raportu najważniejszymi rynkami zbytu dla województwa podlaskiego są obecnie Rosja oraz Niemcy. Podlasie powinno dążyć do utrzymania, a nawet rozszerzenia eksportu do Rosji, bo jest to rynek chłonny i perspektywiczny – pod warunkiem jednak, że podlaskie firmy będą inwestować w uatrakcyjnienie swojej oferty eksportowej.

Dla Podlasia pozytywnym efektem akcesji może być wzrost inwestycji zagranicznych przede wszystkim przez podmioty zainteresowane ekspansją na Wschód. Na akcesji skorzystają także rolnicy, za sprawą dopłat bezpośrednich. Produkty rolne, dzięki objęciu ich dofinansowaniem będą bardziej konkurencyjne na rynkach krajów spoza UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę