Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wolą rządu są dopłaty w skali wynegocjowanej w Kopenhadze

12 maja 2003

- Wolą rządu jest, aby rolnicy otrzymali dopłaty na poziomie wynegocjowanym 13 grudnia 2002 r. w Kopenhadze - powiedział w sobotę premier Leszek Miller po spotkaniu z przedstawicielami Zarządu Krajowego Kółek Rolniczych.

W piątek Zarząd Krajowy Kółek przyjął stanowisko, w którym zaapelował do rolników o udział w referendum europejskim i głosowanie za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Premier, pytany o gwarancje wysokości dopłat dla rolników przypomniał, że rząd wyraził swoje stanowisko w tej sprawie przy okazji uchwał omawianych w Sejmie. - Z tych stanowisk wynika, że rząd jest za tym, aby dopłaty były w takich wysokościach, jakie zostały wynegocjowane w Kopenhadze, rzecz jasna przy konieczności przeprowadzenia programu naprawy finansów Rzeczypospolitej - powiedział Miller.

- Ale chcę potwierdzić, że wolą rządu jest, aby polscy rolnicy otrzymali dopłaty na poziomie wynegocjowanym w Kopenhadze i 13 grudnia 2002 roku - dodał premier.

- Chciałem podziękować związkowi, za tak jasną wykładnię i zapowiedź głosowania na +tak+ w referendum. Nie można przecenić tego głosu - dodał premier.

Prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin powiedział, że Kółka będą głosowały za Unią m.in. dlatego, że akcesja pozwoli skorzystać z takich rozwiązań gospodarczych, na które Polski samodzielnie nie byłby stać.

- Po wielu spotkaniach, dobrze zorganizowane gospodarstwo może stanowić duże wyzwanie i zawojować tamte rynki. Nie możemy tylko na cały czas płakać i biadolić, żeby ktoś nam dał - powiedział Serafin.

- Na związkach i organizacjach rolniczych w Europie oparty jest system rozwoju rolnictwa, nie jest to tylko obowiązek państwa. My, jako Kółka, bierzemy taką odpowiedzialność - dodał szef związku.

- Na wsi są obawy, są obawy wśród rolników, ale mamy zapewnienie premiera, że reforma systemu kasy rolniczego ubezpieczenia społecznego - KRUS, nie naruszy interesów rolników - dodał Serafin.

Podczas negocjacji w Kopenhadze ustalono, ze poziom dopłat dla rolników w pierwszych latach członkostwa będzie mógł wynieść 55, 60, 65 proc. unijnych dopłat. Część tych środków ma pochodzić z budżetu państwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę