Wprawdzie już od prawie miesiąca samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z kolejnej transzy Spardu (Działanie 3), to jednak nadal nie znają nowych wskaźników punktacji, według których będą ocenianie ich wnioski.
Na mocy rozporządzenia z 30 lipca dotyczącego zmian w SAPARD-zie, z kryteriów oceny wniosków usunięto trzy dotychczasowe wskaźniki. Usunięto: koszt na użytkownika, migracja ludności i wpływ inwestycji na uatrakcyjnienie obszaru. Do tej pory nie ma jeszcze nowej punktacji do oceny wniosków.
W tej chwili trwają prace nad ustaleniem nowych wskaźników i dostosowaniem ich do rozporządzenia. Są rozważane dwie koncepcje zmian. Pierwsza z nich ma polegać, na usunięciu tych trzech wskaźników i tym samym na zmniejszeniu dotychczasowej łącznej sumy punktów (200 pkt). Druga koncepcja polega na utrzymaniu takiej samej maksymalnej sumy punktów, ale na zmienieniu wagi punktowej dopełniając do sumy 200 punktów maksymalnie -powiedział PAP kierownik Biura SAPARD Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Bielewski.
Bielewski podkreślił, że kryteria oceny wniosków są z góry bardzo konkretnie ustalone i wyliczane według określonych tabel, tym samym przy ocenianiu wniosków nie ma żadnej dowolności.
Różnica w sposobie liczenia punktów w SAPARD-zie, w stosunku do innych dotychczasowych programów polega na tym, że pracownik Agencji nie ma żadnej dowolności w przyznawaniu punktów. Gmina przed złożeniem wniosku może sama zrankingować swój wniosek - wyjaśnił Bielewski.
Bielewski wytłumaczył, że są dwa rodzaje parametrów w kategorii ocen. Pierwsze z nich to takie, w których przyznaje się punkty według ustalonej tabeli w zależności od wartości jakiegoś parametru. Np. tzw. wskaźnik G czyli dochody na jednego mieszkańca w gminie. Pracownik Agencji, oceniający wniosek, ma tabelę, w której dla konkretnej wartości wskaźnika G dla danej gminy przypisana jest określona liczba punktów. Takich wskaźników jest kilka, pozostałe wskaźniki mają charakter "zero - jedynkowy" - albo coś jest albo nie ma, czyli jest punkt np. czy inwestycja znajduje się na obszarze chronionym? Jeśli tak to ma 10 punktów, a jak nie to ma punktów zero - wyjaśnił.
Kierownik Biura SAPARD Mazowieckiego Oddziału ARiMR przyznał, że ustalenie nowych wskaźników jest potrzebne jak najszybciej. Gminy jeszcze przed złożeniem wniosków są zainteresowane zasadami według, których będą oceniane ich wnioski. Jest to potrzebne chociażby po to, żeby móc zaplanować podjęcie pewnych decyzji. Gminom już teraz są potrzebne kryteria oceny, żeby mogły ustalić, w którą stronę idą. Na przekład w przypadku inwestycji, które technicznie dają się podzielić na dwa wnioski. Z jednej strony daje to gminie możliwość uzyskania większej dotacji, bo każdy wniosek traktuje się oddzielnie, ale z drugiej strony, skala inwestycji zmniejsza się i tym samym może zmniejszyć się liczba punktów. Dlatego ważna jest znana wcześniej punktacja, żeby móc podjąć decyzję, gdzie tracimy, gdzie zyskujemy i co nam się bardziej opłaca - powiedział Bielewski.