Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozytywnie oceniła dotychczas 2.096 wniosków dotyczących skorzystania z programu SAPARD, na łączną kwotę 1,2 mld zł – poinformował w piątek Jacek Świeżawski, wiceprezes ARiMR.
Świeżawski wyniki "selekcji" przedstawił podczas wspólnego posiedzenia Rady Konsultacyjnej ds. Środowisk Wiejskich i Rady Konsultacyjnej ds. Samorządu Terytorialnego. Jak zaznaczył dużym zainteresowaniem cieszą się działania z zakresu modernizacji sektora przetwórstwa mięsnego, dywersyfikacji upraw i modernizacji dróg. Świeżawski przypomniał, że obecnie realizowane są roczne umowy finansowe SAPARD za rok 2000 i 2001, natomiast nie podpisano jeszcze umowy za rok 2002, gdyż trwały negocjacje w sprawie wydłużenia obowiązywania wszystkich umów do 2004 roku.
Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej uważa, że samorządy skutecznie korzystają z programu SAPARD. Natomiast poziom korzystania z tej pomocy wśród rolników i przetwórców rolno-spożywczych jest niski. Zdaniem Gurbier atrakcyjność programu SAPARD, dla rolników i przedsiębiorców, zwiększy wprowadzenie zmian dostosowujących.
Wprowadzone ostatnio zmiany dostosowujące SAPARD do potrzeb beneficjentów, powinny zostać zaakceptowane przez przedstawicieli państw członkowskich UE 29 stycznia – przypomina Piotr Łysoń z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – następnie zatwierdzi je Komisja Europejska.
Według Stanisława Bodysa, prezesa Unii Miasteczek Polskich, konieczne jest zorganizowanie szkoleń na temat rozliczeń finansowych. Zaapelował również do administracji rządowej o wygospodarowanie środków pieniężnych na wsparcie kampanii przedreferendalnej, w którą pragną zaangażować się jednostki samorządu terytorialnego (np. poprzez tworzenie punktów informacyjnych w gminach).