Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Włochy w sprawie rozszerzenia

6 grudnia 2002

Wczoraj w Rzymie premier Leszek Miller rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim o stosunku włoskiego rządu do duńskich propozycji.

Po 1,5-godzinnej rozmowie Leszek Miller uzyskał zapewnienie, że rząd włoski będzie popierał propozycje duńskie i że jeśli w Kopenhadze pojawią się inicjatywy wychodzące poza nie, znajdą one zrozumienie u władz włoskich. Silvio Berlusconim zaznaczył jednak, że przedstawiciele państw kandydujących powinni wykazać podobną elastyczność w sprawie negocjacji jak ta, która wynika z otwartości duńskich propozycji . 

Drugim poruszonym tematem była sprawa stosunków dwustronnych i istotna kwestia kryzysu włoskiego Fiata. Silvio Berlusconim uspokoił polskiego premiera, gwarantując, że Fiat nie wycofa się z Polski, niezależnie od tego, jak byłoby to interpretowane we Włoszech. 

Również w parlamencie w czwartek Włosi mówili dużo o kwestii rozszerzenia, o postępach negocjacyjnych. Zdaniem włoskiego rządu rozszerzenie UE o nowych 10 członków to prawdziwe nowe zjednoczenie całego kontynentu europejskiego. Minister spraw zagranicznych Włoch, Franco Frattini zwrócił uwagę na dwie kwestie, które nadal są przedmiotem negocjacji – sprawy związane z polityką rolną i aspekty finansowe rozszerzenia UE. Powiedział, że Włochy zażądają w Kopenhadze kompleksowej reformy wspólnej polityki rolnej. Franco Frattini zaznaczył jednak, że mimo  zrozumienia dla żądań państw kandydujących, między innymi w sprawie podwyższenia limitów produkcji mleka – Włochy nie mogą się zgodzić, aby limity w przypadku państw kandydujących były wyznaczane w odniesieniu do poziomu spożycia, a w przypadku Włoch utrzymane na dotychczasowym poziomie, niezależnie od spożycia, przewyższającego te limity. Żądanie podwyższenia limitów produkcji mleka zapowiadał już wcześniej minister rolnictwa Giovanni Alemanno – to warunek wyrażenia przez Włochy zgody na przyjęcie nowych państw do UE. Giovanni Alemanno uzasadnił swoje żądania tym, że ewentualnie podwyższenie limitów produkcji rolnej dla innych krajów stworzyłoby problemy dla producentów włoskich i wobec tego żądanie podwyższenia limitów produkcji mleka ma na celu obronę interesów włoskich hodowców

Przed tygodniem ministrowie rolnictwa Włoch, Hiszpanii, Grecji i Portugalii opracowali wspólne założenia polityki rolnej, których jednym z elementów jest wynegocjowanie wewnątrz UE dodatkowych środków finansowych na pomoc dla rolników prowadzących m.in. uprawy ryżu, owoców cytrusowych, pszenicy durum, tytoniu, oliwy i bawełny. 

Rządy Włoch i Hiszpanii zapewniły polską stronę, że jeśli propozycje Unii Europejskiej w negocjacjach z 10 państwami kandydującymi do UE będą się mieściły w granicach określonych podczas szczytu w Berlinie, to poprą je. O szczegółach tych propozycji premier Leszek Miller obiecał powiedzieć więcej po piątkowej wizycie w Sztokholmie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę