Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiśnia nadwiślanka - kolejny polski produkt z unijnym znakiem jakości

21 grudnia 2009
Komisja Europejska wpisała na listę „Chronionych Nazw Pochodzenia” polską wiśnię nadwiślankę. Wiśnia nadwiślanka jest jednym z typów „sokówki odroślowej”  występujących w Polsce, który rozpowszechnił się w pasie nadwiślańskim (stąd jej nazwa). Wiśnia nadwiślanka wytwarzana jest na obszarze geograficznym obejmującym: w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, gminy Lipsko, Sienno oraz Solec n/Wisłą; w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, gminy Ożarów i Tarłów; w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, gminę Annopol.
Wiśnia nadwiślanka stanowi wyselekcjonowaną siewkę pochodzącą od wiśni karłowatej. Owoce są  mniejsze od wiśni odmian uprawnych oraz ich mieszańców.  Termin „sokówka” oznacza, że owoce służą głównie jako surowiec do wyrobu soków, ze względu na intensywną barwę miąższu a ich pestka jest ciemna, barwą zbliżona do miąższu.
Owoce wiśni nadwiślanki posiadają intensywną barwę od ciemnoczerwonej do bordowej, jednolitą na całej powierzchni. Są okrągłe, lekko spłaszczone. Miąższ jest w kolorze ciemnoczerwonym, jednolity w całej objętości owocu. Intensywna barwa utrzymuje się także po procesie przetwórczym. Owoc jest aromatyczny, smak i zapach są charakterystyczne dla wiśni, smak jest bardzo intensywny, lekko cierpki.



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę