Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiele podniosłych słów w Atenach

17 kwietnia 2003

W wielu przemówieniach oficjalnych uczestników europejskiego szczytu w Atenach nawiązano do historii i podstawowych wartości. Skłaniał do tego fakt podpisania Traktatu Akcesyjnego.

Na jego mocy ma dojść 1 maja 2004 roku do poszerzenia Unii Europejskiej o 10 państw, w tym o Polskę, największego w historii tej organizacji. Uroczystość uwieńczyła wieloletnie starania Polski o członkostwo UE. Odbyła się ona w samej kolebce demokracji – na ateńskiej Agorze, u stóp Akropolu.

Przy składaniu podpisów przez reprezentantów Polski – premiera Millera i ministra Cimoszewicza, obecny był prezydent Aleksander Kwaśniewski, który chwilę wcześniej wygłosił krótkie przemówienie. Nazwał on dzień podpisania traktatu "świętem jedności Europy", "sukcesem, który może być drogowskazem dla świata i spełnieniem marzeń". Zawsze traktowaliśmy Europę jak nasz dom; o nasze godne miejsce w nim walczyła "Solidarność"; przemiany zapoczątkowane w 1989 roku przy polskim okrągłym stole rozlały się falą wolności po całej Europie Środkowej i Wschodniej. Dziś Polska jest gotowa wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za losy kontynentu – mówił prezydent.

Kilku unijnych przywódców zwróciło uwagę, że poszerzenie Unii jest przede wszystkim zasługą przystępujących do niej narodów tego regionu. Premier Danii Anders Fogh Rasmussen przywołał powstanie węgierskie z 1956 roku, Praską Wiosnę z 1968 roku, walkę polskiej "Solidarności" w latach 80. oraz "ludzki łańcuch" łączący Litwę, Łotwę i Estonię w początku lat 90.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zaczął swoje przemówienie od przyznania, że "stoi na czele rządu kraju, który rozpętał drugą wojnę światową, leżącą u podstaw podziału Europy". "Lata krwawej historii nauczyły nas pokojowo rozwiązywać konflikty i to doświadczenie możemy wnieść do światowej polityki".

Wiele wystąpień zawierało aluzje do sporów o interwencję zbrojną w Iraku. Kiedy rozbrzmiewały na starej Agorze, nieopodal, w centrum Aten, trwały starcia policji z kilkoma tysiącami demonstrujących przeciwników wojny w Iraku.

W czasie szczytu przywódcy państw UE zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa – wspierających interwencję: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz przeciwnych jej: Francji i Niemiec – uzgodnili formułę, że ONZ powinna odgrywać "ważną" rolę w odbudowie Iraku, choć nie przezwyciężyli różnic w interpretacji tego słowa.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair zwrócił uwagę, że "w czasach, gdy panuje niezgoda – wiemy, z jakiego powodu – traktat ten jest fundamentalnym wyrazem jedności".

Prezydent Francji Jacques Chirac uznał za stosowane przypomnieć przystępującym państwom, że członkostwo Unii oznacza także "troskę o naturalne zwracanie się do europejskiej rodziny". Przestrzegł też, że w Unii składającej się z 25 lub więcej państw mniejsze grupy państw, nazwane przez niego "pionierskimi", zechcą "pójść dalej i szybciej, wzorując się na modelu euro i Schengen".

Premier Belgii Guy Verhofstadt wezwał do "pogłębienia" Unii, czyli do ściślejszej integracji, gdyż w przeciwnym razie poszerzającej się Unii grozi, jego zdaniem, paraliż.

Inni przywódcy kładli nacisk na dalsze poszerzenie. Premierzy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch powiedzieli, że czekają na wejście w 2007 roku Bułgarii i Rumunii. Wspomnieli także o Turcji. Kraje te wymienił też na konferencji prasowej polski prezydent.

W imieniu Polski pod traktatem podpisała się także jako trzecia minister ds. europejskich Danuta Hübner. Część państw- sygnatariuszy zażyczyła sobie trzeciego podpisu, w kilku wypadkach prócz premierów i szefów dyplomacji złożyli je właśnie sekretarze stanu ds. europejskich, a w innych – główni negocjatorzy.

Przed uroczystością podpisania 25 przywódców po raz pierwszy w tym gronie dyskutowało o przyszłej unijnej konstytucji i reformie Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego, żeby usprawnić ich funkcjonowanie w poszerzonej Unii.
Zaproszony na tę część szczytu przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing obiecał przywódcom, że na następnym szczycie 20 czerwca w Salonikach przedstawi im już gotowy projekt konstytucji, sporządzany właśnie przez konwent.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę