Ptak_Waw_CTR_2024

Większa pomoc dla małych i średnich firm

21 września 2005

Więcej dla małych. Komisja Europejska chce zmienić zasady udzielania pomocy publicznej dla małych i średnich firm innowacyjnych. Ma im być dużo łatwiej korzystać z publicznego grosza.

Nowe reguły KE zaprezentuje oficjalnie dopiero w środę, ale dzięki przeciekom ujawnionym przez agencję AFP szczegóły były znane wcześniej.

Większość rozwiązań będzie dotyczyć tzw. start-upów, czyli nowo zakładanych firm w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami (np. internetowymi lub informatycznymi).

Zgodnie z nowymi regułami pomoc publiczna dla start-upów zostanie uznana za zgodną z prawem, jeśli:

  • brakuje mechanizmów rynkowych udzielających podobne wsparcia (kredyt bankowy nie jest takim mechanizmem);
  • występuje związek pomocy publicznej z innowacyjnością (publiczny grosz nie może być wydawany za zakup starych technologii).

Bruksela zgadza się, żeby pomoc publiczna była udzielona w postaci bezpośrednich dotacji lub ulg podatkowych. Jej limit to milion euro (w ciągu trzech lat).

Unijni urzędnicy mają pomysły, jak mogłoby wyglądać wsparcie ze strony państwa zgodne z nowymi regułami. Rządy dawałyby m.in. "czeki innowacyjne" w wysokości 200 tys. euro, z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu wyspecjalizowanych usług. Przykładowo, firma budująca nową usługę internetową mogłaby za te 200 tys. kupić bazę danych klientów. I dodatkowo, mogłaby uzyskać ulgę podatkową za każdego naukowca, którego zatrudni.

Komisja Europejska przypomina, że w najbliższych latach będzie promować pomoc dla firm innowacyjnych kosztem wsparcia dla "starych" branż przemysłowych, które chce ograniczać.

Nowe reguły nie zaczną jednak obowiązywać z dnia na dzień - do listopada potrwają publiczne konsultacje w sprawie reformy. Mogą w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane firmy, oczywiście także z Polski.

Rządy nie będą miały obowiązku udzielać pomocy, o której mówi Komisja. Jeśli jednak się na to zdecydują, będą musiały się stosować do zaleceń Brukseli. W kwestii pomocy publicznej ma ona monopol legislacyjny i decyzyjny - wyłącznie Komisja wydaje zgodę na pomoc publiczną w UE.

Dobra wiadomość dla dużych firm

Duże europejskie przedsiębiorstwa też dostały we wtorek dobrą wiadomość z Brukseli - choć nie dotyczy ona pomocy publicznej.

Rada Unii Europejskiej poinformowała o przyjęciu tekstu dyrektywy o fuzjach ponadgranicznych (tzw. cross-border mergers). Upraszcza ona przepisy, których muszą przestrzegać łączące się spółki z różnych państw UE.

Komisja od dłuższego czasu zapowiadała, że nie pozwoli państwom członkowskim stawiać sztucznych barier fuzjom i przejęciom "narodowych spółek". W piątek komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy ostrzegł, że Komisja może pozwać Francję do unijnego trybunału, jeśli ta przyjmie nową ustawę chroniącą kilka branż przemysłu przed zagranicznymi inwestorami.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę