Większość Polaków (65%) uważa, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zachować jak największą niezależność, jednak co druga osoba gotowa byłaby zaakceptować utworzenie w Unii wspólnego rządu – wynika z marcowego sondażu CBOS.
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, czy UE po rozszerzeniu powinna zmierzać w kierunku związku jak najbardziej niezależnych państw, czy też – państwa federalnego w rodzaju USA.
65% respondentów wybrało niezależność w ramach UE, 16% – federację. Także w sprawach polityki zagranicznej większość badanych (61%) opowiedziała się za jak największą swobodą państw członkowskich. Z opinią, że należy wypracowywać wspólne kierunki takiej polityki, zgodziło się 36% ankietowanych.
Z wynikami tymi kontrastuje dość duża akceptacja społeczna dla powołania do życia takich instytucji wspólnotowych jak wspólny rząd i prezydent. 52% badanych aprobuje powstanie wspólnego rządu unijnego (23% jest odmiennego zdania). 39% respondentów jest za utworzeniem urzędu wspólnego prezydenta (34% odrzuca taki pomysł). 44% uczestników sondażu opowiedziało się za utworzeniem oddziałów wojskowych pod wspólnym dowództwem (32% było przeciw).
Może to oznaczać, że na poziomie ideologicznym Polacy jednoznacznie odrzucają wspólnotę, natomiast na poziomie funkcjonalnym są skłonni w znacznej mierze ją zaakceptować – komentuje wyniki sondażu CBOS.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1 – 4 marca na 975-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.