BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Wiadomość

19 sierpnia 2009

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczęła wczoraj kontraktację buraków na przyszłoroczną kampanię cukrowniczą, tj. na lata 2010/2011. Spółka zapłaci za surowiec 15 proc. więcej, niż minimum gwarantowane przez Unię Europejską.

W przyszłorocznej kampanii KSC S.A. zapłaci współpracującym z nią plantatorom o 3 euro więcej za tonę buraków, niż wynosi obecna cena minimalna ustalona przez Unię Europejską. Rolnicy, którzy podpiszą umowy ze Spółką otrzymają zatem 29 euro za tonę surowca, ale nie mniej niż 117 zł.

Nowością w umowie kontraktacyjnej na rok 2010 są dodatkowe dopłaty m.in. za wczesne dostawy i za późniejsze wykopki. W przypadku, gdy plantator dostarczy buraki do KSC S.A. przed 1 października 2010 roku, do ceny zasadniczej zostaną doliczone kwoty netto za tonę w wysokości od 6 euro do 0,2 euro, w zależności od dnia dostawy. Spółka zobowiązała się również do wypłaty plantatorowi dodatkowej sumy z tytułu późnych wykopów, czyli w terminie od 1 listopada do 20 grudnia. Wysokość dodatkowego składnika ceny wynosi netto od 0,25 euro do 1,25 euro za tonę i uzależniona jest od terminu wykopów.

Plantatorzy mogą również otrzymać dodatek w wysokości 0,6 euro za tonę surowca za pielęgnację pryzm buraków, czyli w przypadku, gdy przykryją je specjalną włókniną nabytą w KSC S.A. Ponadto Spółka obniżyła koszty kompleksowej obsługi dostawy do tej pory ponoszone przez plantatorów z poziomu 2,5 euro do poziomu 2 euro.

Wszystkie ceny i wartości podane w umowie kontraktacyjnej w walucie euro zostaną przeliczone na złote polskie według kursu euro z miesiąca września roku gospodarczego, poprzedzającego rok, na który umowa została zawarta, tj. na wrzesień 2010 roku. Wzorem lat ubiegłych, KSC S.A. dokona wypłat dla plantatorów w dwóch ratach. Rolnicy otrzymają 90 proc. należności za buraki nie później niż 30 dni od daty zakończenia dostawy (po potrąceniu ewentualnych zobowiązań), a pozostałą cześć – do 31 stycznia 2011 roku.

Burak jest rośliną z przyszłością – mówi dyrektor Departamentu Surowcowego KSC S.A. Mariusz Kaźmierczak. Za tonę pszenicy rolnik otrzymuje ok. 400 zł przy wydajności 7-8 ton z hektara. Tymczasem buraki mają średnią wydajność na poziomie 50 ton z hektara.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę