COPA - Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych powstał w 1958 roku i był pierwszą europejską organizacją rolniczą. Komitet COGECA - Glówny Komitet Spóldzielczosci Rolniczej - powstał w 1959 roku. W 1962 roku sekretariaty obu komitetów połączyły się.
COPA - KOMITET ROLNICZYCH ORGANIZACJI ZAWODOWYCH
W skład Komitetu wchodzi 60 czlonków z panstw czlonkowskich i 36 organizacji partnerskich z innych panstw europejskich, takich jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Turcja. Jest to organizacja reprezentująca ogół europejskiego rolnictwa.
Cele Komitetu COPA:
- analizowanie wszelkich kwestii zwiazanych z rozwojem Wspólnej Polityki Rolnej
- reprezentowanie interesów sektora rolnictwa jako calosci
- poszukiwanie rozwiazan, które leza we wspólnym interesie oraz
- utrzymywanie i rozwijanie stosunków z wladzami Wspólnoty oraz z innymi organizacjami przedstawicielskimi lub partnerami spolecznymi na poziomie europejskim.
Prezydium COPA regularnie spotyka się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, by przedyskutować zarówno kwestie ogólne jak i kwestie dużej wagi. COPA przedstawia również opinie Komisji Europejskiej i Radzie, utrzymuje kontakty z pozostałymi organami UE a także z organizacjami spoza Wspólnoty.
Struktury robocze Komitetu COPA zbudowane są na trzech celach:
1) umożliwienie przedstawicielom róznych sektorów produkcji rolnej z terenu Unii Europejskiej dyskusji o kwestiach dotyczących konkretnych sektorów i szukania rozwiazan dla napotkanych problemów
2) koordynowanie pracy w interesie rolnictwa jako całości, w zakresie polityki rolnej i polityki w ogóle
3) reprezentowanie wszystkich sektorów
Struktura organizacyjna COPA składa się z : prezydium, prezydencji, komitetu koordynacji politycznej i grup roboczych.
Polskę w COPA reprezentują:
- Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
- Krajowa Rada Izb Rolniczych
- NSZZ Solidarność
- Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona
COGECA - GENERALNA KONFEDERACJA SPÓŁDZIELNI ROLNICZYCH przy UNII EUROPEJSKIEJ
W skład COGECA wchodzi 76 członków z całej Unii Europejskiej. Do Komitetu COGECA nalezy równiez 36 organizacji partnerskich.
Cele Komitetu COGECA:
- Reprezentowanie ogólnych i szczególowych interesów europejskich spóldzielni rolniczych, lesniczych, rybolówstwa i rolno-spozywczych oraz uczestnictwo w ogólnym rozwoju spóldzielni;
- Wplywanie na decyzje polityczne dotyczace dzialalnosci spóldzielni rolniczych, poprzez dzialalnosc lobbystyczna przy instytucjach publicznych Unii Europejskiej, organizacjach europejskich i miedzynarodowych;
- Promowanie roli spóldzielni rolniczych, lesnych, rybolówstwa i rolno-spozywczych;
- Zaoferowanie platformy dyskusyjnej na tematy dotyczace polityki oraz wartosci dodanej produktów rolnych;
- Znalezienie rozwiazan waznych kwestii dotyczace wspólnego interesu i promowanie tych rozwiazan;
- Ulatwianie i koordynowanie kontaktów pomiedzy czlonkami i pomiedzy ich biurami krajowymi w Brukseli oraz oferowanie im uslug umozliwiajacych istnienie spóldzielni w sieci;
- Promowanie dyskusji i wymiany zdan w szczególnosci z Komitetem Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (COPA) oraz z pozostalymi europejskimi i miedzynarodowymi organizacjami przedstawicielskimi;
- Realizowanie analiz prawnych, gospodarczych, finansowych, spolecznych i innych, majacych znaczenie dla spóldzielni rolniczych, lesniczych, rybolówstwa i rolno-spozywczych.
Struktura organizacyjna COGECA: prezydium, prezydencja, Komitet Koordynacji Spóldzielczej, grupy robocze, kongres biennale oraz sekretariat wspólny z sekretariatem COPA.
Komitet COGECA uczestniczy w koncepcji i pózniejszym rozwoju wszystkich wspólnotowych polityk, które tworzą ważne warunki ramowe dla przedsiebiorstw spóldzielczych.
Polskę w COGECA reprezentuje Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.